
RAČVASTA TRNOVAČA
Echinoderma asperum (Pers.) Bon
Engleski naziv: Freckled Dapperling
Klobuk: 5-18 cm širok, prvo je gotovo stožast, zatim zvonoliko izbočen, na kraju je raširen i vijugav, te tupo ispupčen na sredini, smeđ, čitava je površina prekrivena vrlo gustim, smeđim ljuskama na krem osnovi, koje se skupljaju u stršeće oštre čuperke koji su gušći na smeđoj sredini, rub je bjelkast, dugo vremena podvijen i s ostacima ovoja.
Stručak: 5-14 cm visok i 1-4 cm debeo, vrlo je kratak, robustan, bulbozno je zadebljan na bazi, prvo je pun pa cjevasto-šupalj, lako se odvaja od podnice klobuka, pri vrhu je bjelkast, ispod vjenčića je smećkast, vunasto ljuskav, rijetko je zrnast, dno je često bradavičavo obrubljeno od ostatka ovoja; vjenčić je prolazan, širok, viseći, bijel, s donje je strane ljuskav, rub je smećkast zbog ljuskavih ostataka ovoja koji se povuku s klobuka, kasnije se zalijepi za stručak i ostane samo u tragovima, vjenčić nije pokretan.
Listići: Vrlo su gusti, račvasti, slobodni, bjelkasti, krem ili žućkasti, kasnije svijetlosmećkasti, oštrica je bjelkasta i valovita.
Spore: Izduženo vretenaste do eliptične, dekstrinoidne, (7) 7.2 - 8.4 (9.5) × (2.7) 2.8 - 3.5 (3.8) µm, Q = (2.2) 2.3 - 2.7 (2.8), N = 120, Me = 7.8 × 3.1 µm, Qav = 2.5, cheliocistide su široko batinaste; otrusina je bijela.
Meso: Debelo, mekano, na sredini klobuka tvrdo, bjelkasto; miris je jak, gotovo metalan i neugodan na plin, podsjeća na miris smrdljive štitarke (Lepiota cristata), a okus je neugodno kiselkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili skupno, kao saprofit tla u bjelogoričnim šumama, vrtovima, parkovima, a ponekad i u crnogoričnim šumama, voli vapnenasto tlo i tlo bogato hranjivim tvarima. Primjerke na prvoj slici snimio je Danijel Mulc.
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Iako se ponekad navodi kao jestiva vrsta, pokazalo se da ova gljiva sadrži toksine koji uzrokuju gastrointenstinalni sindrom trovanja, a u kombinaciji s alkoholom može uzrokovati čak i po život opasna trovanja.
Napomena: Slične su zamršena trnovača (Echinoderma perplexum), koja nema vjenčić, nema račvaste listiće i ima nešto manje spore, te ježasta trnovača (Echinoderma hystrix), kojoj su i klobuk i stručak prekriveni tamnosmeđim šiljastim piramidalnim ljuskama, ima tamniju oštricu listića i drugačiji miris.
Znanstveni naziv uzorka: Echinoderma asperum
Lokacija uzorka: North Macedonia
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (746 bp): GAAGTAAAAGTCGTAACAAGGTTTCCGTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTATTGAATAAACCTGGTGGGTTGTCGCTGGCTCCTTGGAGCATGTGCACGCTCATCATCTTTATCCATCCACCTGTGCACTCTTTGTAGTCTTGGGAGAGAGGAGGGACTGTGCTCTGTCGGGTCACAAGCCCGGATATGAGGACTGCTGTGCGACACTGTACAGCTTTACTTCTATGTGCGCCTTCTTCTGCCTAGGTCTATGTAGTTTCATACACCCCAATAGCATGTCATAGAATGTATTCAATGGGCCTATGTGCCTATATAAAACTATATACAACTTTCAGCAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCGCTCCTTGGTATTCCGAGGAGCATGCCTGTTTGAGTGTCATTAACATATCAACCCTTCCAGCTTCTTTGGAGGCTGGTTTGTGGCTTGGATGCTGGGGGTATCTTTGCTGGCCTCTCAAGGTCGGCTCCCCTGAAATGCATTAGCGGAACCGTTTGCGGGTCTGTCACTGGTGTGATAATTATCTGCGCCAAAGATGGACGTGCTCTCTGTCTGTTCAGCTTACAATAGTCCTGTTTACTTGGACAACTTAATTAATGCTTGGCCTCAAATCAGGTAGGACTACCCGCTGAACTTAAGCATATC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 64. Velika trnovača (Lepiota acutesquamosa (Veinmann) Kummer); 65. Račvasta trnovača (Lepiota aspera Quélet), Sinonim: Lepiota acutesquamosa var. furcata Gill. ex Kühn.