Ukupno vrsta gljiva: 2280

Plodna tijela rastu koraljasto, busenasto, busenasto-loptasto; meso je kožasto i tvrdo. Površina busena može biti sivo-smeđa, bjelkasta ili hrđastosmeđa s uočljivim tamnijim zonama; himenij može biti gladak, rebrast ili grbav. Rastu na zemlji po listopadnim i crnogoričnim šumama, nisu za jelo.

Rod: Thelephora Ehrh. ex Willd.

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Thelephorales

Porodica: Thelephoraceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Thelephora anthocephala

Thelephora anthocephala - created on August 2021 in Graz-Umgebung, Austria by rainerburkard

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

KORALJNA KOKICA

Thelephora anthocephala (Bull.) Fr.

Plodno tijelo: 5-10 (20) cm široko, sliči na koralje ili cvijet, formirano je od zajedničkog, vrlo kratkog, stručkolikog panja koji se grana u mnoštvo sve tanjih i tanjih valjkastih ili stisnutih grančica sive, smeđe ljubičasto-smeđe ili ružičasto-ljubičaste boje, vršci su grančica paperjasti, bjelkasti i šiljasti, donja strana i panj su iste boje.

Spore: Kuglaste ili višekutno režnjaste, sa šiljcima, 8-10 x 6-8.5 µm; otrusina je hrđastosmeđa.

Meso (trama): Žilavo, elastično, sivo-smeđe; miris je odvratan, na zemlju, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, u mahovini i u travi, na kiselom tlu, vjerojatno je simbiont.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Na prvi se pogled može zamijeniti sa smrdljivom kokicom (Thelephora palmata), međutim ona ima odvratan i vrlo jak miris. Mikroskopski se znatno razlikuju, a hife trame i subhimenija spomenute vrste s lužinom (KOH) poplave. Hife koraljne kokice s istim reagensom ne mijenjaju boju.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1454. Koraljna kokica (Thelephora anthocephala Fries)

Thelephora caryophyllea

Thelephora caryophyllea - created in Norway by Perry Gunnar Larsen

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

LJEVKASTA KOKICA

Thelephora caryophyllea (Schaeff.) Pers.

Etimologija: karyophyllon (gr.) = karanfil. Po izgledu plodnog tijela.

Engleski naziv: Carnation Earthfan

Plodno tijelo: 3-12 (18) cm široko, lijevkasto je ulegnuto, poput rasvjetanog cvijeta, sa sivo-smeđim do ljubičasto-smeđim režnjevima koji se preklapaju s bijelim, usječenim i rascijepljenim rubovima, uzdužno je vlaknasto, pojasasto ili je ponekad valovito, rub se usko račva na manje ili više vršaka, stručak je tanak, kratak i sivo-smeđ.

Spore: Nepravilne, eliptične, višekutne, sa šiljcima, 6.3-8.2 x 5-7.2 µm; otrusina je tamno crveno-smeđa.

Meso: Tanko, kožasto, vrlo je žilavo, vlaknasto, gotovo je korasto, tamnosmeđe do ljubičasto-smeđe, u rubu je bjelkasto; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, usamljeno ili busenasto, u miješanim i crnogoričnim šumama, parkovima, grmlju, te po livadama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, obično borom ili smrekom, rjeđe brezom, na travnatom, pjeskovitom, vapnenačkom i kiselom tlu.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Karakterističnog je izgleda kojim podsjeća na rascvjetani cvijet s vrhovima grančica koje podsjećaju na cvijet karanfila.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1457. Ljevkasta kokica (Thelephora caryophyllea (Schaeff.) Fries)

Thelephora palmata

Nejestiva gljiva

SMRDLJIVA KOKICA

Thelephora palmata (Scop.) Fr.

Etimologija: palmatus (lat.) = u obliku palme, s plovnom kožicom (među prstima), u obliku ruke, šakast. Po obliku grančica.

Engleski naziv: Stinking Earthfan

Plodno tijelo: 2-25 cm široko i 3-10 cm visoko, raste u obliku uspravnog koralja, iz kratke, zajedničke baze ili panja, sivo-smeđe do crno-smeđe boje, nepravilno se grana na brojne uspravne, plosnate i zaobljene grane, grane su boje panja, bijelih rubova, završavaju šiljasto ili lopatičasto.

Spore: Kuglaste do eliptične, višekutne, bradavičave, 8-12 x 7-9 µm; otrusina je smeđa do tamno ljubičasto-smeđa.

Meso: Krupnozrnasto, kožasto, plutasto, tvrdo, tamno sivo-smeđe; vrlo jako, trajno i neugodno miriše na kiseli kupus, miris u mladosti može biti jedva zamjetan, a okus je odvratan.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, obično borom, na vlažnom terenu. Prvu sliku snimio je Danijel Balaško u studenom, na lokalitetu Jagnjedovec pokraj Koprivnice, ispod smreke, a ostale slike Mirna Katičić, u studenom.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom zbog žilave konzistencije mesa.

Napomena: Prepoznatljiva je po uvijenim granama koje se granaju iz zajedničke baze. Jako i neugodno miriše na kiseli kupus po čemu se najlakše razlikuje od sličnih vrsta.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1453. Smrdljiva kokica (Thelephora palmata Scopoli: Fr.)

Thelephora penicillata

Thelephora penicillata - created on August 2023 in Grafenau, Germany by Elisabeth Mettler

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

MLITAVA KOKICA

Thelephora penicillata (Pers.) Fr.

Engleski naziv: Urchin Earthfan

Plodno tijelo: 2-20 (25) cm široko i 1-10 cm visoko, veoma je promjenljivog oblika, može biti lepezasto ili rašireno poput rasvjetanog cvijeta, iz zajedničke baze ili panja se dijeli na više izravnatih smeđih ili svijetlonarančastih grana s rascijepljenim bjelkastim vršcima, površina je dlakava, raspucana, savitljiva i naborana, u starosti je ljubičasto-smećkasto ili sivo-smeđe.

Spore: Eliptične, 7-11 x 6-7 µm; otrusina je bjelkasta do smećkasta.

Meso: Tanko, mekano, elastično, papiraste konzistencije, smeđe je do sivo-smeđe; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u vlažnim miješanim i crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, na goloj zemlji ili na osušenom lišću, malim grančicama, mahovini ili drugim uvelim biljkama.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Dio je skupine gljiva koje su dosta neprimjetne na zemlji, smećkaste je boje i papiraste konzistencije, tanka, a najprepoznatljivija je po bijelim vrhovima.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1458. Mlitava kokica (Thelephora penicillata Pers.), Sinonimi: Thelephora mollissima ss. auct., Thelephora cladoniaeformis Velen.

Thelephora terrestris

Nejestiva gljiva

ZEMLJASTA KOKICA

Thelephora terrestris Ehrh.

Etimologija: terrester (lat.) = zemljano. Po rastu na zemlji.

Engleski naziv: Earthfan

Plodno tijelo: 3-8 (10) cm široko, bubrežasto je ili u obliku rasvjetanog cvijeta, nepravilno je kružno ili ulegnuto, često je podijeljeno na režnjeve naslagane poput crijepa na krovu kuće, baza je drvenasta; gornja je strana kovrčava, s koncentričnim pojasevima, grubo vlaknasto-čehasta, smeđa, hrđastosmeđa, tamnosmeđa do crno-smeđa, donja je strana bradavičava, rub je trepavičast i kovrčav.

Spore: Eliptične, višekutne, s nepravilno raspoređenim višekutnim bradavicama, s velikom uljnom kapljom na sredini, 7-10 x 5-8 µm; otrusina je smeđa do ljubičasto-smeđa.

Meso: Tanko, opnasto, spužvasto, žilavo, kožasto, 2-3 (4) mm debelo, sivo-smeđe do crno-smeđe; miris je u mladosti kiseo, kasnije je na zemlju, a okus je malo neugodan.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u svim tipovima šuma i po livadama bogatim humusom u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, na zemlji, korijenju ili u blizini panjeva.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.

Napomena: Tipična po obliku višestrukih nepravilnih rozeta, ima dosta jako dekoriranu površinu plodnog tijela.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1456. Zemljasta kokica (Thelephora terrestris Fries)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži