Ukupno vrsta gljiva: 2280

Gljive ovog roda su podosta mesnate; poneki speciesi su vodenasti; stručak može biti različito dug i prilično tvrd, uzdužno vlaknast; listići su izrezani u pazušcu. Mogu biti različitih boja s promjerom klobuka i do 30 cm, primjerice Melanoleuca subbrevipes; među njima nema otrovnih vrsta.

Rod: Melanoleuca Pat., 1897

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Agaricales

Porodica: Tricholomataceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Melanoleuca brevipes

Jestiva gljiva

KRATKONOGA GUSTOLISKA

Melanoleuca brevipes (Bull.) Pat.

Engleski naziv: Stunted Cavalier

Klobuk: 3-10 (13) cm širok, najprije je konveksan, poslije se raširi, ulegne i tupo ispupči na sredini; po vlažnom je vremenu sivo-smeđ do crno-smeđ, po suhom je vremenu je oker-smeđ, s vodenastim je pjegama, rub je tanak i valovit.

Stručak: 3-5 cm visok, mnogo je kraći od širine klobuka, valjkast, ponekad je torziono uvijen, pun, zadebljan je na bazi; smeđ, uzdužno je vlaknast.

Listići: Vrlo su gusti, prirasli; najprije su svijetlokrem, kremasto-smećkasti ili su sivkasto-smećkasti, kasnije su bjelkasti, sivkasti ili svijetložuti.

Spore: Eliptične, nepravilno bradavičave, 6.5-9.5 x 5-6.5 µm; otrusina je blijedožučkasta do svijetlokrem.

Meso: Bjelkasto je do kremasto, osobito u bazi stručka, kasnije je smeđe, debelo; miriše ugodno na gljive, a okus blag, rijetko je blago gorkast.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit tla po parkovima, vrtovima, livadama i pašnjacima, te uz staze. Primjerke na slikama snimio je Neven Škific.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Lako se zamijeni sa sličnim gustoliskama. Kada se ubere odmah se uočavaju vrlo kratki stručak u odnosu na širinu klobuka, a klobuk je u mladosti konveksan i tamnije vodenasto pjegav. Pronađe se po pašnjacima uz rijeku Savu.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 670. Kratkonoga gustoliska (Melanoleuca brevipes (Bull.) Pat.)

Melanoleuca cognata

Melanoleuca cognata - created on April 2022 in Leoben, Austria by AHP-Steiermark

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva

RANA GUSTOLISKA

Melanoleuca cognata (Fr.) Konrad & Maubl.

Engleski naziv: Spring Cavalier

Klobuk: 3-10 (14) cm širok; prvo je konveksan, zatim se raširi i izravna, s niskom je širokom grbicom na sredini, gladak, vlažan; u mladosti je tamnosmeđ, kasnije je svijetlosmeđ, vodenast, na sredini je nešto tamniji, rub je uglavnom dugo vremena podvijen.

Stručak: 6-12 cm visok i 0.6-1.5 cm debeo, isprva je čvrst, kasnije je mekan, pun, uvijen, zadebljan je na bazi; blijedosmeđe je boje klobuka, vrh je svjetliji, vlaknast, bijelo je pahuljast, baza je maljava od bijelog micelija.

Listići: Gusti, široki, različito su dugački, prirasli su na stručak sa zupcem, izmiješani su s lamelulama, oštrica je valovita; u mladosti su bjelkasti, kasnije su krem do žućkasti, gotovo žuto-narančasti.

Spore: Eliptične, šiljate, zrnaste, s grlićem, prozirne, 7.8-10 x 4.1-6.2 µm; otrusina je bijela, krem do svijetložuta.

Meso: Debelo, nježno, mekano, nešto je čvršće u klobuku, u stručku je vlaknasto, bijelo je do kremasto; miris je ugodan, a okus je blag.

Stanište: Raste prvenstveno u rano proljeće dok se još topi snijeg, ali se može pronaći i ljeti, a vrlo rijetko u jesen, skupno, kao saprofit tla po rubovima šuma, parkovima i na čistinama u travi.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Najranija je gustoliska, ima tamniji klobuk, stručak i listiće od tankonoge gustoliske (Melanoleuca strictipes) koja počinje rasti u lipnju, gotovo je bijela i ima bijelo meso. Po dimenzijama su slične sapunasta vitezovka (Tricholoma saponaceum) i prugasta gustoliska (Melanoleuca grammopodia), klobuk im je tamniji, a listići su tipične slamnatožute boje. Pojavljuje se početkom proljeća među prvim gljivama i može se pronaći sve do pojave snijega, ali je najčešća u ljeto i jesen.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 675. Rana gustoliska (Melanoleuca cognata Kontr. et Maubl.), Sinonim: Tricholoma arcuatum Bull.

Melanoleuca exscissa

Jestiva gljiva

PEPELJASTA GUSTOLISKA

Melanoleuca exscissa (Fr.) Singer

Etimologija: exissus (lat.) = razbijen, slomljen, izlomljen, poderan, rastrgan, razderan. Po površini klobuka (ne tipično) kakva se najčešće nađe.

Engleski naziv: Smoky Cavalier

Klobuk: 3-7 (9) cm širok, najprije je konveksan, zatim je izravnat, ulegnut i blago ispupčen na sredini; po vlažnom je vremenu je sivo-smećkast do crvenkasto-smeđ, ubrzo je svijetlosiv ili pepeljastosiv, sredina je tamnije smećkaste boje, nije vodenast, koncentrično je pjegav, površina je vlaknasta, rub je dugo vremena podvijen.

Stručak: 3-5 (6) cm visok i 3-5 (7) mm debeo, valjkast, blago je batinasto zadebljan na bazi; najprije je bijel, kasnije je krem-smećkast, smećkast ili crvenkasto-smećkast, baza je bjelkasta, na dodir posmeđi, malo je uzdužno crtast, vlaknasto-čehast, na vrhu je brašnast.

Listići: Lagano su prirasli ili se vrlo kratko spuštaju po stručku, pilično su gusti, uski, izmiješani su s lamelulama; bijeli, bjelkasti, kremasti ili su kremasto-žuti, također su s ružičastom nijansom, oštrica je neravna i iste boje.

Spore: Eliptične do kuglaste, s često slabo združenim bradavicama, prozirne, amiloidne, 7.5-10.5 x 5-6.5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bijelo je ili bjelkasto, blago je mramorirano, ubrzo postane vodenasto; miris nije izražen ili je slab na gljive, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit tla po parkovima, vrtovima, rijetkim travnatim šumskim površinama, rubovima šuma i šumskim stazama, na humusnom tlu.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: U literaturi ima dosta neslaganja autora oko ove vrste. Neke se vrste mogu razlikovati samo uz pomoć mikroskopske analize spora.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 676. Sivkasta gustoliska (Melanoleuca cinerascens Reid); 677. Pepeljasta gustoliska (Melanoleuca excisa (Fr.) Sing.)

Melanoleuca grammopodia

Jestiva gljiva

PRUGASTA GUSTOLISKA

Melanoleuca grammopodia (Bull.) Murrill

Etimologija: gramma (lat.) = crtež, slika, skica, gravura + pus, podos (gr.) = noga. Po crtastom stručku.

Engleski naziv: Grooved Cavalier

Klobuk: 4-15 (20) cm širok, u mladosti je zvonoliko-konveksan, zatim je otvoren i ulegnut s jako izraženim ispupčenjem na sredini, gladak; sivkasto-smeđ, crvenkasto-smeđ ili je tamnosmeđ, sredina je uglavnom tamnija, rub je svjetliji, kasnije je vodenast, rub je dugo vremena podvijen.

Stručak: 5-8 cm visok i 1-2 cm debeo, pun, vitak, na dnu je zadebljan; smeđ je ili sivo-smeđ, osnova je bjelkasta, kasnije je cijelom dužinom s crtastim tamnosmeđim vlakancima i malo izbrazdan.

Listići: Jako su gusti, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku sa zupcem; bijeli, kremasti, žućkasti, oker-smeđi do smeđi.

Spore: Eliptične, bradavičave, prozirne, 8-10.1 x 4.6-6 µm; otrusina je bjelkasta, kremasta do žućkasta.

Meso: Debelo, bijelo je do svijetložućkasto, malo je spužvasto, u stručku je tvrdo i vlaknasto; miris i okus su više ili manje na brašno, također su ugodni na gljive, u starosti su neugodni na plijesan.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno i u krugovima, kao saprofit tla u svim tipovima šuma, po parkovima, travnatim površinama, šumskim stazama i rubovima šuma, voli vapnenasto tlo. Prve dvije slike snimio je Danijel Mulc, početkom rujna, na lokalitetu Brod Moravice u Gorskom kotaru, a posljednje dvije Danijel Balaško, u studenom, na lokalitetu Koprivnica.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete. Upotrebljava se samo klobuk, jer je stručak tvrd i vlaknast.

Napomena: Slična je sapunasta vitezovka (Tricholoma saponaceum) koja je također jestiva.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 667. Prugasta gustoliska (Melanoleuca grammopodia (Bull. ex Fr.) Pat.), Sinonim: Tricholoma grammopodium Quél.; 668. Golema gustoliska (Melanoleuca grammopodia f. macrocarpa Boekh), Sinonim: Melanoleuca subbrevipes Métr.

Melanoleuca humilis

Melanoleuca humilis - created in Finland by Aune Pisilä

Info
CC-BY-SA

Jestiva gljiva

MALENA GUSTOLISKA

Melanoleuca humilis (Pers.) Pat.

Etimologija: humilis (lat.) = ponizno, skromno, čedno. Po izgledu.

Klobuk: 3-10 (13) cm širok, prvo je stožasto-konveksan, zatim se raširi i manje ili više izraženo ispupči na sredini, gladak; okerasto-smeđ, sivo-smeđ ili je tamnocrvenkasto-smeđ, sredina je nešto tamnija, vodenast, jedva je uočljivo pahuljasto-baršunast, rub je dugo vremena podvijen.

Stručak: Valjkast, lagano je zadebljan na bazi, nije uvijek pravilan; sivkast je do tamnosmeđ, na vrhu je bjelkasto dlakav, prema dnu je sve izraženije smeđe vlaknast i grubo zrnast.

Listići: Gusti, prilično su široki, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku; bijeli, kasnije su krem boje.

Spore: Eliptične, sitno bradavičave, amiloidne, 7-8 x 4-5 µm; otrusina je žućkasta do žuto-oker.

Meso: U klobuku i u gornjem dijelu stručka je bijelo, a u bazi stručka je kremasto ili smećkasto; miris je kiselkast na gljive ili brašno, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit tla po livadama, parkovima, uz ceste, šumske staze i na drvnom otpadu; slabo je rasprostranjena vrsta.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Dio je skupine gljiva koje nije uvijek lako prepoznati na temelju izgleda zbog dosta neupadljivih boja. Prepoznatljiva je po ujednačeno obojenom stručku i mesu koje je smećkasto samo u donjem dijelu stručka. Po navedenim se osobinama razlikuje od drugih vrsta.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 679. Malena gustoliska (Melanoleuca humilis (Fr.) Singer)

Melanoleuca melaleuca

Jestiva gljiva     Na listi za determinatore

OBIČNA GUSTOLISKA

Melanoleuca melaleuca (Pers.) Murrill

Etimologija: melas (gr.) = crno + leukos (gr.) = bijelo. Po kontrastu između boje listića i klobuka.

Engleski naziv: Bald Knight

Klobuk: 3- 8 (10) cm širok, mesnat, u mladosti je konveksan, zatim se raširi i ispupči na sredini, tanak, gladak, po vlažnom je vremenu vlažan; sivo-smeđ, crno-smeđ ili je sivo-crn, vodenast, po suhom vremenu izblijedi, rub je dugo vremena podvijen.

Stručak: 4-8 (9) cm visok i 0.5-1 (1.2) cm debeo, valjkast, pun, elastičan, na bazi je malo zadebljan, više je ili manje crtast i uvijen; tamnosmeđ, uzdužno je vlaknast i malo čehast, na bazi je bijelo vunasto-vlaknast.

Listići: Gusti, ali su rjeđi nego kod prugaste gustoliske (Melanoleuca grammopodia), prirasli; bijeli, kasnije su žućkasti.

Spore: Eliptične, gusto bradavičave, prozirne, 6-8.5 x 4.8-6.2 µm; otrusina je bijela.

Meso: Mekano, tanko, bijelo je ili bjelkasto, nešto je tamnije u kožici stučka; miris nije izražen, okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla po vrtovima, pašnjacima, parkovima, u travnatim crnogoričnim i bjelogoričnim šumama.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Prepoznatljiva je po vitkom izgledu (kao i cijeli rod Melanoleuca) i po kontrastu između snježnobijelih listića i smeđe boje klobuka. Sliči prugastoj gustoliski koja ima mnogo svjetliji stručak i klobuk. Sliči i crno-bijela gustoliska (Melanoleuca polioleuca) koja ima crno-smeđi ili skoro crni klobuk i stručak, jedino je rub klobuka nešto svjetliji. Nema opasnosti, jer su sve navedene vrste jestive.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 669. Obična gustoliska (Melanoleuca melaleuca (Pers. ex Fr.) Maire), Sinonim: Melanoleuca vulgaris Pat.

Melanoleuca strictipes

Melanoleuca strictipes - created on September 2022 in Obertilliach, Austria by rainerburkard

Info
CC-BY

Otrovna gljiva

TANKONOGA GUSTOLISKA

Melanoleuca strictipes (P.Karst.) Jul.Schäff.

Etimologija: strictus (lat.) = usko, stisnuto + pes (lat.) = noga.

Klobuk: 3-9 (12) cm širok, mesnat, brzo se raširi, ulegne i lagano ispupči na sredini, gladak, suh i sjajan; bijel, prljavobijel ili je kremast s okerastom nijansom, na sredini je tamniji, smećkast, s ispucalom  je pokožicom.

Stručak: 8-12 cm visok i 1-2 cm debeo, vitak je i visok, uvijek je viši od širine klobuka, čvrst, pun, lomljiv, ravan, zadebljan je na bazi, uvijen; bijel, krem ili je sivkasto-smećkast, uzdužno je vlaknast.

Listići: Vrlo su gusti, široki, prirasli, izmiješani su s lamelulama, bijeli.

Spore: Eliptične, gusto bradavičave, amiloidne, 7.8-8.2 x 4.3-6.1 µm; otrusina je bijela.

Meso: U klobuku je bjelkasto, nježno i sočno, a u stručku je vlaknasto; miriše ugodno na gljive, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen kao saprofit tla u svim tipovima šuma, po parkovima, livadama, pašnjacima, rubovima šuma i šumskim stazama, na travnatim površinama.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: OTROVNA - Obično je bezopasna i potpuno jestiva vrsta, međutim smatra se blago toksičnom jer je prijavljeno nekoliko slučajeva u kojima je izazvala alergijske reakcije.

Napomena: Slična je planinska gustoliska (Melanoleuca subalpina) koja je snažnija i ima tamniji klobuk. Raste u kružnim lukovima po livadama i pašnjacima na nadmorskim visinama iznad 800 m.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 678. Tankonoga gustoliska (Melanoleuca strictipes (Karst.) Murill)

Melanoleuca stridula

Melanoleuca stridula - created in Estonia by Vello Liiv

Info
CC-BY-NC

Jestiva gljiva

ŠKRIPAJUĆA GUSTOLISKA

Melanoleuca stridula (Fr.) Singer

Etimologija: stridulus (lat.) = kriješteće, kriještav, piskav, oštar, prodorno u slikovitom smislu.

Klobuk: 3-8 (11) cm širok, mesnat, prvo je konveksan, zatim se raširi i ispupči na sredini, lijevkast, vlažan, gladak; tamne je sivo-smeđe, crvenkasto-smeđe ili crno-smeđe boje, vodenast, obično počinje blijediti od ruba, rub je u starosti uzdignut i raspucan.

Stručak: 5-8 (10) cm visok i 5-8 (10) cm debeo, cjevast, šupalj, valjkast, malo je zadebljan na bazi; sivkasto-smeđ je ili svijetlosmeđ, s tamnijim je tamnosmeđim vlakancima, na vrhu je bjelkasto pahuljast i crtast.

Listići: Gusti, vrlo se kratko spuštaju po stručku sa zupcem, izmiješani su s lamelulama; bijeli, kasnije su krem boje, nepromjenljive su boje.

Spore: Eliptične, prozirne, 7-8 x 4.5-5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Mekano, gusto, bjelkasto do kremasto; miris je slatkast na voće ili cvijeće, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit tla u svim tipovima šuma, po parkovima, šumskim stazama i uz ceste, na travnatim mjestima.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Slična je crno-bijela gustoliska (Melanoleuca polioleuca) od koje se razlikuje po nešto tamnijoj boji. U rodu Melanoleuca ima dosta vrsta koje je teško međusobno razlikovati.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 674. Škripajuća gustoliska (Melanoleuca stridula (Fr.) Sing. ss. Métr.)

Melanoleuca subalpina

Melanoleuca subalpina - created in Norway by Rob van Kruining

Info
CC-BY

Otrovna gljiva

PLANINSKA GUSTOLISKA

Melanoleuca subalpina (Britzelm.) Bresinsky & Stangl

Klobuk: 3-9 (12) cm širok, najprije je konveksan, poslije se otvori i tupo ispupči na sredini, gladak; bjelkast, zatim je krem-oker, sredina je tamnija, po suhom vremenu nepravilno ispucan.

Stručak: 4-7 cm visok i 1-2 cm debeo, valjkast, na bazi je zadebljan, pun; bjelkast, krem ili je sivkasto-smećkast, uzdužno je vlaknast.

Listići: Vrlo su gusti, prirasli, račvasti, bijeli do blijedokremasti.

Spore: Eliptične, bradavičave, 6.5-10 x 4.2-5.3 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bijelo je ili bjelkasto; miris je ugodan na gljive, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, u skupinama, redovima ili krugovima, u svim tipovima šuma, po parkovima, livadama, planinskim pašnjacima, rubovima šuma i šumskim putevima, na travnatim površinama.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: OTROVNA - Obično je bezopasna i potpuno jestiva vrsta, međutim smatra se blago toksičnom jer je prijavljeno nekoliko slučajeva u kojima je izazvala alergijske reakcije.

Napomena: Vrlo je slična bijela Melanoleuca substrictipes koja također raste na planinskim pašnjacima, a po vlažnom vremenu na klobuku ima smećkaste pjege i nešto veće i okruglastije spore, 8.1-10 x 5-6.3 µm.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 680. Planinska gustoliska (Melanoleuca subalpina (Britz.) Bresinsky & Stengl)

Melanoleuca turrita

Melanoleuca turrita - created in Netherlands by Wim Rubers

Info
CC-BY-NC-ND

Jestiva gljiva

TORNJASTA GUSTOLISKA

Melanoleuca turrita (Fr.) Singer

Klobuk: 5-8 cm širok, najprije je zvonoliko-konveksan, poslije se raširi i tupo ispupči na sredini, nepravilan, gladak; tamne je sivo-smeđe boje, gotovo je crn, sitno maljav, rub je valovit.

Stručak: 5-10 cm visok, valjkast, zadebljan je na bazi, pun, tvrd, žilav; bjelkast je ili sivkast, uzdužno je vlaknast, baza je bijelo maljava od micelija.

Listići: Gusti, prirasli, prilično su široki, oštrica je nepravilno valovito nazubljena; bijeli, kasnije su sivkasto-smećkasti.

Spore: Eliptične, 8-9 x 5-6 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bjelkasto, zatim je sivkasto-smećkasto; miris i okus blagi na gljive.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, u skupinama, kao saprofit tla na humusnom tlu.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete.

Napomena: Uočljiva je zbog gotovo crne boje klobuka i bijelog stručka. Po boji je plodnog tijela slična crno-bijela gustoliska (Melanoleuca polioleuca), koja ima zrakasto narebran klobuk, posve bijele listiće i tanji stručak. Raste u jesen na travnatim mjestima uz rubove šuma.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 673. Tornjasta gustoliska (Melanoleuca turrita Singer)

Melanoleuca verrucipes

Melanoleuca verrucipes - created in Finland by Mikko Veräjänkorva

Info
CC-BY-SA

Jestiva gljiva

BRADAVIČASTA GUSTOLISKA

Melanoleuca verrucipes (Fr.) Singer

Engleski naziv: Warty Cavalier

Klobuk: 2-9 (13) cm širok, najprije je zvonoliko-konveksan, ubrzo se raširi i opštro ispupči na sredini kao kod velike martinčice (Infundibulicybe geotropa), gladak; bjelkast je do krem, ispupčenje je krem boje, rub je dugo vremena podvijen, poslije se izravna.

Stručak: 3-8 (11) cm visok i 1-2 (3) cm debeo, pun, zadebljan je na bazi; bijelkast je ili žućkast, osnova je bijela, cijelom je dužinom karakteristično crno-smeđe čehav, na bazi je bijelo maljav od micelija.

Listići: Gusti, kratko se spuštaju po stručku; bijeli, poslije su krem ili žućkasti.

Spore: Eliptične, bradavičave, 7-10 x 3-4.5 µm; otrusina skoro bijela do krem.

Meso: Bijelo, mekano; miris je ugodan na anis, gorke bademe ili malo podsjeća na pokvareni sir, a okus je na lješnjake.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, pojedinačno ili u skupinama, kao saprofit tla po šumskim putevima, rubovima šuma, vrtovima, pašnjacima, na odlagalištima drvnog otpada (kora, piljevina, itd.) koji je humificiran, na tlu bogatom hranjivim tvarima.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete. Mladi primjerci su dosta ukusni, dok su stariji mokri i bljutavi.

Napomena: Vrlo je rijetka vrsta i nema dvojnicu, jer je vrlo karakteristična po izgledu stručka koji je po cijeloj dužini ujednačeno crno-smeđe čehav.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 681. Bradavičasta gustoliska (Melanoleuca verrucipes (Fr.) Singer)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži