
NARANČASTOCRVENA ZDJELIČARKA
Aleuria aurantia (Pers.) Fuckel
Etimologija: aurantio (lat.) = narančasto. Po narančastoj boji.
Engleski naziv: Orange Peel Fungus
Plodno tijelo (apotecij): 1-10 (12) cm široko, tanko, prvo je zdjeličasto, zatim nepravilno i valovitia ruba, na osnovi gotovo da nema stalka; unutarnja strana je žuta, žuto-narančasta, svijetlonarančasta ili narančasto-crvena i glatka, vanjska je sterilna strana nešto svjetlija, blijedoružičasta i zrnasta; himenij se nalazi na unutarnjoj strani i na dodir izbaci oblačić lebdjećih spora.
Stručak: Vrlo kratak ili ne postoji, već je samo u obliku korijenčića.
Spore: Eliptične do vretenaste, mrežasto ornamentirane, 17-25 x 9-11 µm; otrusina je bijela, bezbojna.
Meso: Voštano, tanko, ružičasto ili narančasto-žuto, čvrsto; miris nije izražen, a okus je blag ili nije izražen.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili u svežnjićima, kao saprofit tla u šumama, vrtovima, parkovima, uz ceste, na travnjacima, na golom suhom tlu, često na pjeskovitom tlu.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete. Nema nikakvog okusa, ali je jestiva sirova, a pomiješana sa šećerom i likerom predstavlja pravi gljivarski specijalitet.
Napomena: Po obliku i boji je veoma slična chaterijeva zdjeličarka (Melastiza chateri), koja je do 2 cm široka, vanjska i unutarnja površina su iste boje, a rub je sa sitnim dlačicama, sjajna pozelenka (Caloscypha fulgens), koja naraste do 15 cm široko, vanjska je površina svjetlija, maljava i zrnasta, te zvjezdani tanjurić (Pulvinula convexella), koji je do 3 cm širok, a vanjska je strana glatka i nešto svjetlija.
Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je zdjeličasto, nepravilno, valovitog ruba; 2. unutarnja je strana narančasta do narančasto-crvena, a vanjska nešto svjetlija, blijedoružičasta; 3. stručak je vrlo kratak ili ne postoji
Znanstveni naziv uzorka: Aleuria aurantia
Lokacija uzorka: France
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (618 bp): TAGAGGAAGTAAAAGTCGTAACAAGGTTTCCGTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTAAAAGATATTGCATACTCTCCGGAGCATACTTTATACACCCTTTCCGAGTACCTTACCTGTTGCTTCCGTAGAGCAGTAACTCCGATTACCTCTGATCATGGTCTTGATCATCTTCAGGGAGTCTCTACGGGAGGTATACATTAAACTCTTGCATTACCATGTCATCTGTCTGAATCTGTTTATAACAAATGTTAAAACTTTCAACAACGGATCTCTTGGTTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAGTGTGAATTGCAGAATTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACATTGCGCCTCCTGGTATTCCGGGAGGCATGCCTGTTCGAGCGTCATTAAAAACCACTCAAGCTCTTTTGCTTGGTTATGGAAGAGGAGGGTGCCTGTGTACTCTCCCTTTTGAAATCAAATGGCGGAAAGCTCCATGTGCCCCGGCGTAGTAAGTTTTCTTTCGCTTGGAACATGAGGTGATCCTGCCCCAAACCCCCAATTTTTCTAGGTTGACCTCGGATCAGGTAGGGATACCCGCTGAACTTAAGCATATCA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1751. Narančastocrvena zdjeličarka (Aleuria aurantia (Fr.) Fuckel)