Ukupno vrsta gljiva: 2168

Smrčkovice

Plodna tijela imaju zvonoliko-stožast, obješen klobuk koji se drži za stručak samo na vrhu; klobuk može biti rebrast, vijugavo-brazdast ili skoro ravan; stručak je jako lomljiv i šupalj. Rastu u najranije proljeće na vlažnom i humusom bogatom staništu, najčešće se nalaze ispod vrba i topola.

Rod: Verpa Sw.

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Pezizomycetes

Red: Pezizales

Porodica: Morchellaceae

Engleski naziv: Thimble Morels

Izravno podređene niže takse: prikaži

Verpa bohemica

Uvjetno jestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Ugrožene vrste     Na listi za determinatore

ČEŠKA SMRČKOVICA

Verpa bohemica (Krombh.) J.Schröt.

Etimologija: Po Češkoj.

Engleski naziv: Wrinkled Thimble Morel

Klobuk (mitra): 1-5 cm visok i 2-3 (4) cm širok, nepravilno je stožast ili zvonolik, vrh je najčešće zaokružen, vrlo je rijetko zašiljen, iznutra je šupalj, vijugavi labirintni nabori su u mladosti češće obli i uzdužno postavljeni, poprečna rebra su niža i plosnatija, u starosti se nabori stanje, promjenjive je boje, žuto-smeđ, svijetlosmeđ ili tamnosmeđ, slobodan je uz stručak, za njega se drži samo tjemenom, himenij ujednačeno pokriva cijelu površinu, unutarnja sterilna površina je brašnjava i bijela, rub je na donjem dijelu bjelkast i zakrivljen prema gore.

Stručak: 7.5-14.5 cm visok i 1-2 cm debeo, valjkast je ili stisnut, na bazi je zadebljan, pun, kasnije je komorast, šupalj, lako je lomljiv, unutrašnjost je pahuljičasto-spužvasta; bjelkast, žućkast, žuto-smeđ ili oker, često je s crvenkastom nijansom, površina je prošarana poput zmijske kože zbog bijelih pahuljastih čehica.

Spore: Eliptične, s debelim stijenkama, glatke, dosta velike, 48-86 x 14.5-20 µm; otrusina je žuto-oker.

Meso: Relativno je tanko, debljine je oko 1 mm, voštano, veoma je lomljivo, osobito u stručku, bjelkasto, prema rubu stručka je žućkasto do žuto-smeđe; kod svježih gljiva malo miriše na gljive ili spermu, u starosti miriše na ribu, a okus je blag, ne smije se kušati jer je sirovo otrovno.

Stanište: Raste u proljeće, od sredine ožujka do sredine svibnja, u nizinskom i brežuljkastom području umjerenog pojasa, a od svibnja do srpnja u gorskom području, kao saprofit tla u svijetlim miješanim i bjelogoričnim šumama, u grmljacima i na rubovima šuma, najčešće u kontinentalnim područjima, u nizinama i dolinama velikih rijeka te na brežuljcima koji ih okružuju, pretežno uz topolu, vrbu, jasen, lijesku ili trešnju, rjeđe uz bijelu johu, poljski brijest, poljski jasen ili hrast lužnjak, nešto je rjeđa na Jadranu. U Hrvatskoj je pronađena na 20 lokaliteta, gotovo isključivo na području sjeverozapadne Hrvatske.

Doba rasta: 3, 4, 5, 6, 7

Zaštita: ZAŠTIĆENA - UGROŽENA VRSTA

Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti. Može izazvati teško gastrointestinalno trovanje ako se konzumira sirova ili nedovoljno termički obrađena. Prema najnovijim istraživanjima sadrži dovoljne količine toksina monometilhidrazina, koji se koristi u mješavini raketnih goriva, a koji čak i u tragovima može izazvati ozbiljne gastrointestinalne poremećaje i nedostatak mišićne koordinacije.

Napomena: Rod Verpa karakterizira potpuno slobodni klobuk uz stručak, nasađen je na vrh stručka. Slični su hibridni smrčak (Morchella semilibera) kod kojeg je klobuk spojen sa stručkom na polovici svoje visine, a klobuk je obično zašiljen na vrhu i prstasta smrčkovica (Verpa conica) kod koje je klobuk spojen sa stručkom samo na vrhu, klobuk je zaobljen na vrhu, a stručak je komorasto šupalj. Svake godine rastu na istom mjestu. Nema nikakve opasnosti od zamjene s otrovnim gljivama.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1686. Češka smrčkovica (Ptychoverpa bohemica (Krombholz) Boudier), Sinonim: Verpa bohemica Krombholz; Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Češka smrčkovica (Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud.)

Verpa conica

Jestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

PRSTASTA SMRČKOVICA

Verpa conica (O.F.Müll.) Sw.

Engleski naziv: Conic Morel

Klobuk (mitra): 1.5-3.5 cm visok i 2-3 (4) cm širok, koničan, u obliku je nepravilnog naprstka do zvonolik, gladak je do plitko vijugav (ali ne naboran), pričvršćen je sa stručkom samo na vrhu, gornja je himenijalna površina gola, u mladosti je svijetlosmeđa ili žuto-smeđa, kasnije je pomalo naborana, smeđa, narančasto-smeđa ili crveno-smeđa, donja je površina neplodna, blijeda i maljava, rub je isprva podvijen, nepravilan do valovit, u starosti je često blago zakrivljen, tanak, bjelkast.

Stručak: 4-10 cm visok i 1-2.5 cm debeo, lomljiv, okrugao do malo spljošten, pri dnu je ponekad ižlijebljen, ujednačeno se sužava prema vhu, u starosti je često zakrivljen, u mladosti je s pamučastom srži, a kasnije je obično šupalj, gol; bjelkast, kasnije sa smećkastim ili oker čehicama, sitno je zrnast.

Spore: Eliptične, glatke, 28-34 x 15-19 µm; otrusina je bijela.

Meso: Tanko, lomljivo, voštano, pamučasta srž unutar stručka je bjelkasta, na prerezu ne mijenja boju; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće i ljeto, od svibnja do srpnja, usamljeno ili u malim skupinama, kao saprofit tla na velikom broju različitih tipova staništa, najčešće su to bjelogorične šume u nizinama i riječnim dolinama, u blizini jasena, topole, vrbe, divlje trešnje, bijele johe, javora ili poljskog brijesta, te u grmljacima i na rubovima šuma kontinentalnih i primorskih krajeva, s lijeskom, crvenim grabom, crnim jasenom ili šumama bora u sredozemnom području, ma različitim tipovima travnjaka, u obalnim zonama rijeka i potoka, poljima te voćnjacima i vrtovima. U brdovitim područjima dopire do 800 m nadmorske visine. U Hrvatskoj je pronađena na 30 lokaliteta.

Doba rasta: 5, 6, 7

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: JESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Prepoznatljive značajke ove vrste uključuju smeđi do okerasto-smeđi stožasti klobuk, često s valovitim rubom, stručak je pričvršćen samo na vrhu klobuka. Češka smrčkovica (Verpa bohemica) ima karakterističan naborani klobuk i ponekad se miješa sa srodnim smrčcima (Morchella) koji imaju klobuke s vijugama.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Prstasta smrčkovica (Verpa conica (O.F.Müll.) Sw.)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži