Ukupno vrsta gljiva: 1923

Predstavnik ovog roda je dlakavi jezikovac (Trichoglossum hirsutum); plodno tijelo je crno-smeđe, ima izgled jezika s tankim i dlakavim stručkom. Naraste u visinu od 2-8 cm; meso je hrskavičave konzistencije; može se pronaći ljeti i u jesen u travi.

Trichoglossum hirsutum

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

VELIKI DLAKOJEZIČNJAK

Trichoglossum hirsutum (Pers.) Boud.

Etimologija: hirsutus (lat.) = kosmato. Po dlakavoj dekoraciji.

Engleski naziv: Hairy Earthtongue

Plodno tijelo: 3-8 (13) cm visoko i 0.5-1 (3) cm široko, vitko, jasno su izraženi glava i stručak, lopatastog je ili batinastog oblika, crno je ili tamnosmeđe, čitava je površina baršunasto-dlakava i bez sjaja, glava je uglavnom stisnuta i lagano izduženo udubljena, na glavu otpada 1/8 od ukupne dužine, stručak je oko 1.2-3.3 cm visok i 1.1-2 (4) mm debeo, valjkast, dosta je pravilan, tanak.

Spore: Valjkaste do vretenaste, glatke, 80-170 x 5-7 µm; otrusina je smeđa.

Stanište: Raste u ljeto, jesen i zimu, od kolovoza do studenog u umjerenom i hladnijem pojasu, na suhim travnjacima kojima se neintenzivno gospodari, na vrištinama, u grmljacima sleča (Rhododendron spp.), po močvarama i na cretovima, dok u sredozemnom području raste od studenog do siječnja, u svijetlim travnatim šumama s borovima, čempresom, hrastom, u grmljacima i nasadima maslina. U Hrvatskoj je poznata sa sedam lokaliteta od kojih su dva u okolici Dubrovnika, dva na otoku Braču, a po jedan na otoku Krku, planini Medvednici i području grada Zagreba.

Doba rasta: 1, 8, 9, 10, 11, 12

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Po izgledu je dosta lako prepoznatljiva po dlakavosti donje površine koja podsjeća na stručak.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Veliki dlakojezičnjak (Trichoglossum hirsutum (Pers.: Fr.) Boud.); Trichoglossum hirsutum (Pers.) Boud. A world review on genus Trichoglossum (GeoglossalesAscomycota). Kavaka 58(1): 33-39(2022). 2023. 7_Kavaka_58_1.pdf

Trichoglossum variabile

Trichoglossum variabile - created in Estonia by Vello Liiv

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Kritično ugrožene vrste

PROMJENJIVI DLAKOJEZIČNJAK

Trichoglossum variabile (E.J.Durand) Nannf.

Plodno tijelo: 2-4 cm visoko, 2-5 mm široko (glava je 9-10 mm široka), lopatastog je do batinastog oblika, sastoji se od valjkastog stručka i žličaste do lopataste spljoštene glave, crno, suho, bez sjaja, površina je fino baršunasta i sitno dlakava, što je vidljivo samo pomoću povećala, stručak je valjkast, dosta je pravilan, tanak.

Spore: Valjkaste do vretenaste, 80-170 x 5-7 µm; otrusina je smeđa.

Meso: Žilavo, vlaknasto, bjelkasto-sivo; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u kasno ljeto i jesen na suhim travnjacima kojima se neintenzivno gospodari, na tresetištima s drijasom (Dryas octopetala), u grmljacima sleča (Rhododendron spp.) i u svijetlim travnatim bjelogoričnim hrastovim šumama. U Hrvatskoj je poznata samo s jednog lokaliteta, iz okolice Vrbovskog.

Doba rasta: 9, 10, 11

Zaštita: ZAŠTIĆENA - KRITIČNO UGROŽENA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Razlikuje se od velikog dlakojezičnjaka (Trichoglossum hisutum) samo po mikroskopskim karakteristikama.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Promjenjivi dlakojezičnjak (Trichoglossum variabile (E.J.Durand) Nannf.); Trichoglossum variabile (E.J.Durand) Nannf. A world review on genus Trichoglossum (GeoglossalesAscomycota). Kavaka 58(1): 33-39(2022). 2023. 7_Kavaka_58_1.pdf.

IDI NA VRH