Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Candolleomyces D.Wächt. & A.Melzer

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Agaricales

Porodica: Psathyrellaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Candolleomyces candolleanus

Jestiva gljiva

CANDOLLEOVA SLABUNJAVKA

Candolleomyces candolleanus (Fr.) D.Wächt. & A.Melzer

Etimologija: Po odgovarajućem imenu.

Engleski naziv: Pale Brittlestem

Klobuk: 2-8 (12) cm širok, prvo je zvonolik ili polukuglast, kasnije je otvoren i ispupčen na sredini, lomljiv, vlažan; po vlažnom je vremenu svijetlosmeđ, po suhom je vremenu više bjelkast, ispupčenje je oker, površina je prvo pahuljasta, kasnije je glatka, rub je u ranoj je mladosti s ostacima opnastog ovoja u obliku nježnih krpica ili zubaca.

Stručak: 4-13 cm visok i 3-8 mm debeo, dosta je lomljiv, šupalj, često je zadebljan na bazi; bijel, kasnije više ili manje požuti, vlaknast, na gornjem je dijelu slabo brazdast, na bazi je baršunast.

Listići: Tanki, gusti, prirasli, nejednako su dugi; najprije su bijeli ili žućkasti, kasnije su sivo-smeđi, ljubičasto-smeđi ili tamnosmeđi, oštrica je bjelkasta.

Spore: Eliptične, glatke, (6) 6.4 - 7.7 (8.3) × (3.1) 3.6 - 4.26 (4.3) µm, Q = (1.5) 1.6 - 1.9 (2.1), N = 60, Me = 7 × 4 µm, Qav = 1.8; otrusina je ljubičasto-smeđa.

Meso: Tanko, vrlo je krhko, bjelkasto; ugodnog je mirisa, često na gljive, a okus je blag.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolanilinom lagano pocrveni.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, skupno ili busenasto, u miješanim šuma, po vrtovima, travnjacima, livadama i pašnjacima, uglavnom kao saprofit krupnijih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća.

Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je gljiva izvrsne kvalitete. Unatoč tome je većina autora navodi kao nejestivu vrstu, prvenstveno zato jer je dosta krhka i tankomesnata.

Napomena: Moguća je zamjena s nekim sličnim vrstama iz roda Psathyrella i Candolleomyces koje su također jestive, ali nećete pogriješiti ako obratite pozornost na vrlo lomljivo meso, maljavo krpasti rub klobuka i u gornjem dijelu naboran stručak. Slična je bjelonoga slabunjavka (Psathyrella piluliformis), ali ona ima smećkasti klobuk.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 195. Candolleova slabunjavka (Psathyrella candolleana (Fr.) Mre.), Sinonim: Psathyrella egenula Bk. et Br.

Candolleomyces leucotephrus

Candolleomyces leucotephrus - created in Netherlands by Jenny van Triet

Info
CC-BY-NC-ND

Nejestiva gljiva

BIJELOSIVA SLABUNJAVKA

Candolleomyces leucotephrus (Berk. & Broome) D.Wächt. & A.Melzer

Etimologija: leukos (gr.) = bijelo + tephra (gr.) = pepeljasto. Po dominantnoj bijeloj i sivkastoj boji.

Klobuk: 3-5.5 (7) cm širok, zvonolik, kasnije se raširi, gol, jako je lomljiv; bjelkast, na sredini je žućkasto-smeđ površina je glinenastosmećkasta, rub je često jasno izbrazdan.

Stručak: 8-11 cm visok i 0.7-1.5 cm debeo, zakrivljen, šupalj, busenasto je srašten sa drugim stručcima; bijel, donji je dio malo čehast; u gornjem se dijelu nalazi više ili manje postojan, rastrgani vjenčić, s gornje je stane lagano crtast.

Listići: Gusti, bjelkasti, zatim su sivo-smeđi, u starosti su sivo-crni, oštrica je bjelkasta.

Spore: Bubrežaste, često su malo izobličene, s debelim stijenkama, glatke, 7.5-11 x 4.5-6.5 µm; otrusina je crno-smeđa.

Meso: Tanko, lomljivo, bijelo; miris je ugodan, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, busenasto, kao saprofit u bjelogoričnim šumama, često šumama hrasta, bukve, jasena, javora i bazge, uz puteve, na zemlji izmiješanoj s drvnim ostacima raznog bjelogoričnog drveća, poput hrasta, bukve, jasena, javora i bazge, na vapnenastom tlu.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Smatra se nejestivom vrstom, iako je vjerojatno jestiva, jer do sada nije prijavljen nijedan slučaj trovanja.

Napomena: Slična je candolleova slabunjavka (Candolleomyces candolleanus) koja je nešto svjetlije, skoro bijele boje i s lagano crtastim vjenčićem na gornjem dijelu stručka.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 198. Bijelosiva slabunjavka (Psathyrella leucotephra (Bk. & Br.) P.D.Orton)

Candolleomyces typhae

Candolleomyces typhae - created on July 2023 in Linn County, OR, USA by corndog

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Osjetljive vrste

ROGOZOVA SLABUNJAVKA

Candolleomyces typhae (Kalchbr.) D.Wächt. & A.Melzer

Etimologija: typha (lat.) = rogoz. Po staništu.

Klobuk: 0.7-1.5 (2.5) cm širok, malo je ispupčen na sredini; žuto-smeđ, crvenkasto-smeđ, sivo-smeđ, lagano je izbrazdan, radijalno je naboran.

Stručak: Malo je zadebljan na bazi, šupalj, vrlo je lomljiv, vlaknast; bjelkast, na bazi je crvenkasto-smeđ, sitno je bijelo zrnast.

Listići: Smećkasti, sivo-crvenkasti ili su sivo-smeđi, prirasli.

Spore: Eliptične, 8.5-11 x 5.5-6.6 µm; otrusina je smeđa.

Meso: Svijetlosmeđe, crvenkasto-smeđe, vrlo je lomljivo; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće i ljeto, od svibnja do rujna, na močvarnim staništima kao saprofit na mrtvim ostacima i odumrlim dijelovima različitih vrsta močvarnih biljaka, najčešće rogoza (Typha spp.). U Hrvatskoj je poznata s četiri lokaliteta, u okolici Siska, Novske i Velike Gorice.

Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9

Zaštita: ZAŠTIĆENA - OSJETLJIVA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Veoma su slične ljupka slabunjavka (Psathyrella corrugis) i krivonoga slabunjavka (Psathyrella prona).

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Rogozova slabunjavka (Psathyrella typhae (Kalchbr.) A.Pearsoon et Dennis)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži