Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Spodocybe Z.M.He & Zhu L.Yang, 2021

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Basidiomycota

Razred: Agaricomycetes

Red: Agaricales

Porodica: Hygrophoraceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Spodocybe collina

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Ugrožene vrste

STEPSKA ULEKNJAČA

Spodocybe collina (Velen.) Vizzirini, P.Alvarado & Dima

Engleski naziv: Sunseeker Funnel

Klobuk: 3-6 (8) cm širok, lijevkastog oblika, ispupčen u mladosti, kasnije se produbljuje, siluetom podsjeća na lisičice; bjelkasto-siv, smeđ, sivo-smeđ, kremasto-smeđ do kestenjasto-smeđ, sredina tamnija, a rub uglavnom svjetliji, površina je gola, rub je dugo podvijen, uglavnom malo valovit, blijed.

Stručak: 3-5 (7) cm visok i 1-5 (7) mm debeo, bjelkast, svijetlosmeđ, kremasto-smeđ do sivo-smeđ; vlaknast, zadebljan na vrhu, baza s malo micelija.

Listići: Bjelkasti do kremasto-žuti, rijetki, široki, spuštaju se po stručku, blago su račvasti.

Spore: Eliptične, glatke, 4-6 x 2.3-3 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bjelkasto, bez mrlja, vlaknasto; miris je jak na brašno, a okus blag na brašno.

Stanište: Raste od rujna do siječnja kao saprofit tla u svim tipovima šuma, češće u bjelogoričnim šumama, na suhim travnjacima, često na pješčanim tlima, na lišću ili u blizini ljekovitog bilja, preferira veće nadmorske visine. U Hrvatskoj je pronađena na pješčarskom travnjaku s vlasuljom bradicom (Festuca vaginata) samo na Kloštarskim pijescima u okolici Đurđevca.

Doba rasta: 1, 9, 10, 11, 12

Zaštita: ZAŠTIĆENA - UGROŽENA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti. Jestivost ove vrste nije poznata zbog njezine rijetkosti, a vjerojatno nije otrovna vrsta.

Napomena: Karakteristična je po izgledu koji podsjeća na lisičice (Cantharellus) i po jakom mirisu na brašno.

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Stepska uleknjača (Clitocybe collina (Velen.) Klán)

Spodocybe fontqueri

Spodocybe fontqueri - created on September 2020 in Nuoro, Sardegna, Italy by salvatore_bacciu_paola_mereu

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

PRIMORSKA GRLAŠICA

Spodocybe fontqueri (R.Heim) Vizzini, P.Alvarado & Dima

Klobuk: 1-3 (4) cm širok, najprije je polukuglast i lagano ulegnut na sredini, lijevkast, ponekad je i s malom kvržicom pa se nešto kasnije izravna; sivo-smećkast, svijetlosmeđ ili tamnosiv, rub je nešto svjetliji, nije vodenast, blago je narebran, površina je vlaknasto-baršunasta, rub je jako valovit.

Stručak: 2-3 cm visok i 3-5 mm debeo, valjkast, vijugav, pri dnu je malo zadebljan; boje je klobuka na gornjem dijelu, a nešto je svjetliji prema bazi, skoro je gladak ili je cijelom dužinom nježno uzdužno vlaknast.

Listići: Spuštaju se po stručku, uski, prilično su gusti; najprije su bijeli, kasnije su sivkasto-krem do okerasti, oštrica je glatka i iste boje.

Spore: Eliptične, glatke, prozirne, 6-7.5 x 3-4.5 µm.

Meso: U svim je dijelovima bjelkasto, vlaknasto, osobito u stručku; miris i okus su jaki na brašno.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit u svim tipovima šuma, najčešće u rijetkim šumama hrasta i bora, voli toplija područja.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Malena je grlašica koja je prilično rasprostranjena u mediteranskom području. Slična je debelolistićava grlašica (Pseudolaccaria pachyphylla) koja ima jedva silazeće listiće, lagano su prirasli, a ima i nešto veće spore.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 724. Primorska grlašica (Clitocybe fontqueri R.Heim)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži