Ukupno vrsta gljiva: 2280

Rod: Orbilia Fr., 1836

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Orbiliomycetes

Red: Orbiliales

Porodica: Orbiliaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Orbilia aurantiorubra

Nejestiva gljiva

CRVOLIKOSPORNA STAKLOČAŠKA

Orbilia aurantiorubra Boud.

Etimologija: aurantius (lat.) = narančast, boje naranče + ruber (lat.) = crven. Po boji.

Plodno tijelo (apotecij): 0.5-1 (2) mm široko, isprva je kuglasto do eliptično, zatim je otvoreno i čašasto, bez stalka, izravno se drži za supstrat, unutarnja himenijalna površina je glatka, boje marelice, svijetlo do jarko narančasto-crvena, rub je jako valovit.

Spore: Usko vretenaste do valjkaste, krajevi su šiljati, zakrivljene, prozirne, amiloidne, 11-15 x 1.3-1.5 µm, konidije 20-30 x 4.5-5.5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bijelo do žućkasto, prozirno, želatinozno, voštano; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste tijekom godine, skupno, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća i grmlja s korom, obično vrbe ili brijesta (Ulmus), termofilna je vrsta, dobro podnosi suhe i tople uvjete. Primjerci sa slike snimljeni su na brijestu.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti:  NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Karakteristična je po boji i valovitom plodnom tijelu.

Orbilia leucostigma

Orbilia leucostigma - created on May 2022 in Svätý Jur, Slovakia by Filip Fuljer

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

BIJELA STAKLOČAŠKA

Orbilia leucostigma (Fr.) Fr.

Etimologija: leukos (gr.) = bijelo + stigma (gr.) = točka, oznaka. Po bijelim pahuljama na apoteciju.

Plodno tijelo (apotecij): 0.5-1 (1.2) mm široko, na bazi nema stalak, već se izravno drži za supstrat, u ranoj je mladosti u obliku dugmeta, zatim je u obliku zdjelice, kasnije se raširi i izravna, baza je stožasto sužena; unutarnja je himenijalna površina staklasta, bjelkasta je ili žućkasta, glatka je ili lagano pahuljasta, vanjska je sterilna strana iste boje, rub je svjetliji (manje staklast) i nepravilan.

Spore: Eliptične, bradavičave, s dvije uljne kaplje, prozirne, jako amiloidne, 2.5-4 x 1-1.5 µm; otrusina bijela.

Meso: Bijelo do svijetložuto, prozirno, voštano-želatinozno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u aluvijalnim šumama i pašnjacima kao saprofit krupnijih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća bez kore, voli golo drvo bez kore.

Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti:  NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana je mješinarka gotovo po svim morfološkim karakteristikama slična žutoj stakločaški (Orbilia xanthostigma). Od spomenute se mješinarke bitno razlikuje samo po boji plodnog tijela koje je bjelkasto-staklasto prozirno. Međutim, poneko plodno tijelo može imati manje ili više staklasto zlatnožutu boju. Upravo se zbog navedene varijabilnosti boje plodnog tijela može zamijeniti sa spomenutom mješinarkom.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1821. Orbilia leucostigma (Fr.) Fries

Orbilia sarraziniana

Orbilia sarraziniana - created on October 2023 in Vistabella del Maestrazgo, Castellón, Spain by MAR

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

PROZIRNA STAKLOČAŠKA

Orbilia sarraziniana Boud.

Plodno tijelo (apotecij): 0.3-0.8 mm široko, u ranoj je mladosti u obliku zvrka, a poslije se izravna poput diska, na bazi nema stalka nego se izravno drži za supstrat; unutarnja je himenijalna strana glatka, sjajna, staklasta i žuto-ružičasta, sredina je nešto tamnija, vanjska je sterilna strana iste boje.

Spore: Vretenaste, glatke, prozirne, 6-7 x 0.5-1 µm.

Meso: Tanko, prozirno; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit krupnijih drvnih ostataka raznog bjelogoričnog drveća, osobito na zelenoj johi (Alnus viridis).

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti:  NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana je mješinarka vrlo slična jantarnoj mješinarki (Orbilia coccinella), koja raste na kori živih stabala. Prekrasne je boje jantara ili po vlažnom vremenu može biti narančasta, a osušena je ružičaste do crvene boje. Njezine su spore eliptične, glatke, prozirne, 5-6.5 x 2-2.5 µm, a katkad imaju nekoliko uljnih kapljica.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1819. Orbilia sarraziniana Boudier

Orbilia xanthostigma

Orbilia xanthostigma - created on August 2023 in 52.6519..., 13.9097..., Germany by lindernia-w

Info
CC-BY-NC

Nejestiva gljiva

ŽUTA STAKLOČAŠKA

Orbilia xanthostigma (Fr.) Fr.

Etimologija: xanthos (gr.) = žuta + stigma (gr.) = znak, oznaka. Po boji.

Engleski naziv: Common Glasscup

Plodno tijelo (apotecij): 1-1.5 (3) mm široko, u ranoj je mladosti oblika dugmeta, zatim je zdjelasto, kasnije je izravnato u obliku diska, na bazi nema stalka, već se izravno drži za supstrat; unutarnja je himenijalna strana glatka, sjajna, staklasta, žućkasta, zlatnožuta do žuto-narančasta, vanjska je sterilna strana iste boje, samo je rub nešto tamniji i kod starijih primjeraka deformiran, valovito-vijugav.

Spore: Bubrežaste, glatke, s malim uljnim kapljama, prozirne, jako amiloidne, 2.5-3.5 x 1.1-1.5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Blijedožuto, prozirno, želatinozno, tanko, lomljivo; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen u aluvijalnim šumama i po pašnjacima kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (grane, panjevi) raznog bjelogoričnog i crnogoričnog drveća, obično na golom drvu bez kore.

Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti:  NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana je vrsta prekrasne zlatnožute boje i staklastog izgleda, zbog čega se lako razlikuje od drugih sličnih mješinarki. Slične, ali nešto tamnije boje je prozirna stakločaška (Orbilia sarraziniana) koja najčešće raste na krupnijim drvnim ostacima zelene johe (Alnus viridis). Međutim, ona ima tipično vretenaste spore, po čemu se bitno razlikuje od opisane mješinarke koja ima znatno manje i bubrežaste spore.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1820. Orbilia xanthostigma (Fr.) Fries; 1822. Orbilia xanthocyaneus nom. prov.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži