
BOUDIEROVA PLOČICA
Discinella boudieri (Quél.) Boud.
Plodno tijelo (apotecij): 1-2 (3) cm široko, prilegnuto na tlo, u ranoj mladosti ima oblik plitkog pehara, poslije se raširi i postane tanjurasto te samo malo udubljen na sredini; gornja je površina maljava, na rubu je perutava, smeđa ili tamnosmeđa, donja je površina svjetlija, do ruba crvenkasta, rub je debeo te izuvijan u 3-4 režnja i nazubljen.
Stručak: Smećkast, kratak i gotovo odsutan, na sredini je vrlo sitan batrljak s kojim je apotecij urašten u tlo.
Spore: Eliptične, nisu pregrađene, s 2-4 uljne kaplje, 14-16 x 4-6 µm; otrusina je bijela, bezbojna.
Meso: Svijetlosmeđe, gotovo bjelkasto, tanko, lomljivo; miris nije izražen, okus blag.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno, kao saprofit tla na pjeskovitom i blatnjavom tlu te na mahovini uz rubove šuma.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Ova je prekrasna pločarica rijetka i vrlo sitna, zbog čega ostaje neprimijećena. Lako je prepoznatljiva, jer u svijetu gljiva nije poznata slična mala pločarica čije je plodno tijelo (apotecij) maljavo.
Znanstveni naziv uzorka: Discinella boudieri
Lokacija uzorka: Germany
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (482 bp): GGATCATTACAGAGTTCGTGCCCTCACGGGTAGCTCTCCCACCCTTGCATACCATACCTCAATTGCTTTGGCAGGCCGTGGCACCACGGGCCCCGGCGCGTGCGCGCCTGCCAGAGGGAACAAACTCTGATTCTTAGTGATGTCTGAGTACTATATAATAGTTAAAACTTTCAACAACGGATCTCTTGGTTCTGGCATCGATGAAGAACGCAGCGAAATGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGAATTTAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACATTGCGCCCCGTGGTATTCCGCGGGGCATGCCAGTTCGAGCGTCATAACGACCAATCAAGCCCCGGCTTGGTCTTGGGGTCTGCGGCCATCCCGCACCCCCTAAACCCATTGGCAGCGCGATCGAGCTCTGAGCGTAGTAATTCTTCTCGCTATAGAGCCTCGGTCCGCCAATGACCAGCAACCCCCTAAATTATCATTTGGTTGACC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1781. Boudierova pločica (Discinella boudieri (Quél.) Boudier)