Ukupno vrsta gljiva: 2164

Rod: Poronia Willd., 1787

Više takse:

Carstvo: Fungi

Koljeno: Ascomycota

Razred: Sordariomycetes

Red: Xylariales

Porodica: Xylariaceae

Izravno podređene niže takse: prikaži

Poronia punctata

Nejestiva gljiva     Zaštićena gljiva     Kritično ugrožene vrste

MAGAREĆA TOČKARICA

Poronia punctata (L.) Fr.

Engleski naziv: Nail Fungus

Plodno tijelo: 0.5-1 (1.6) cm široko, bjelkasto, sivo do sivo-žuto s mnogobrojnim malim rupicama (otvori peritecija), vanjska je strana bjelkasta do siva do crnkasta, periteciji su jajoliki, 2-4 mm široki.

Stručak: 0.5-1.5 (2) cm visok, kratak, obično je potpuno uronjen u supstrat, baza je prekrivena smeđim micelijem.

Spore: Eliptične, bubrežaste, glatke, obično s jednom uljnom kapljom, 18-28 x 6-12 µm; otrusina je u mladosti bijela i prozirna, kasnije je žućkasta, tamnosmeđa do crna.

Meso: Sivkasto; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste tijekom godine, na sredozemnom području se razvijaju uglavnom od studenog do travnja, kao saprofit na izmetu magaraca i konja, gotovo isključivo na primorskim travnjacima. Kod nas je pronađena na tri lokaliteta, na Velebitu, na primorskim padinama planine Biokova i u Kloštaru Podravskom, koji je jedini nalaz u kontinentalnoj Hrvatskoj. Prve tri slike snimio je Darko Stermšek iz Prirodoslovnog muzeja Split, na lokalitetu Biokovo, na konjskom izmetu, a treću Danijel Balaško, u prosincu, na lokalitetu Kloštar Podravski kod Pitomače, također na konjskom izmetu.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Zaštita: ZAŠTIĆENA - KRITIČNO UGROŽENA VRSTA

Status jestivosti: NEJESTIVA - Prikupljanje je zabranjeno zbog ugroženosti.

Napomena: Karakterističnog je oblika i raste samo na izmetu preživača. Vrlo je rijetka vrsta, a poznata su dva lokaliteta na kojima je pronađena, na planinama Velebitu i Biokovu.

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je s klobučastim proširenjem koje je izravnato na vrhu s brojnim malim rupicama i sa stručkom; 2. unutarnja je površina proširenog dijela bjelkasta do sivkasta, a vanjska je strana siva do crna; 3. stručak tamnosmeđ do crn; 4. raste na izmetu magaraca, konja, a rijetko krava i zečeva, gotovo isključivo na primorskim travnjacima

Referentni izvori: Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Magareća točkarica (Poronia punctata (L.: Fr.) Fr.)

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži