WYNNEIJEV KLINČAC
Marasmius wynneae Berk. & Broome
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 3321571): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Marasmiaceae / Rod: Marasmius
Etimologija: Po odgovarajućem imenu. U čast engleskog prirodoslovca.
Engleski naziv: Pearly Parachute
Klobuk: 2-5 (7) cm širok, u mladosti je zvonoliko-konveksan, zatim se raširi i tupo ispupči na sredini, tanak; veoma je promjenljive boje, može biti bjelkast, sivkast, sivo-ljubičast, siv, sivo-smeđ ili ponekad tamnosmeđ, uglavnom je uvijek s ljubičastom nijansom, vodenast, poslije jako blijedi, rub je narebran, osobito po vlažnom vremenu.
Stručak: 4-6 (7) cm visok i 1-4 (5) mm debeo, valjkast, širi se prema klobuku, a prema bazi je sve tanji; od sredine do vrha je bjelkast do krem i zrnasto-pahuljast, prema bazi je crvenkasto-smeđ, baza je baršunasta od micelija.
Listići: Debeli, razmaknuti, rijetki, na bazi su žiličasto poprečno spojeni, prirasli su na stručak sa zupcem; najprije su bjelkasti, kasnije su krem-sivkasti do sivo-ljubičasti.
Spore: Eliptične, glatke, prozirne, slabo amiloidne, 5-8 x 3-4 µm; otrusina je bijela.
Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, bjelkasto; miriše neugodno na gorke bademe, cijanovodičnu kiselinu ili klinčiće, kasnije malo na plijesan, a okus je blag, ali malo neugodan.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, ponekad i u množini, u miješanim i bjelogoričnim šumama, te po parkovima, kao saprofit drvnih ostataka i plodova raznog bjelogoričnog drveća ili na sloju lišća, voli vapnenasto tlo.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom jer nema nikakve uporabne vrijednosti. Navodi se da gljiva može uzrokovati gastrointestinalne probleme, međutim to su mogle uzrokovati termički nedovoljno obrađene gljive jer sadrži različite količine cijanovodične kiseline (cijanida), a 1 mg cijanida po kilogramu tjelesne mase može biti koban za ljude. Cijanovodična kiselina sušenjem ili zagrijavanjem vrlo brzo ispari, zbog čega se ova gljiva uglavnom bez problema može jesti kada se dobro prokuha ili osuši. Inače se gljiva uz pomoć cijanovodične kiseline štite od puževa. Ako se puž stavi u teglu s ovom gljivom, uginut će za nekoliko sati.
Napomena: Baza stručka je obično izraženije ljubičaste boje. Veoma je slična vitka plosnatica (Gymnopus dryophilus) kojoj je stručak prema bazi crnkaste boje, a na osnovi je uočljiv žuti micelij, raste na otpalom lišću i iglicama crnogoričnog drveća. Nijedna vrsta nema kulinarske vrijednosti.
DNA sekvenca:
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 534. Wynneijev klinčac (Marasmius wynnei Berkeley e Broome)