KOŽNA DLAKAVICA
Colletotrichum dematium (Pers.) Grove
Sinonimi:
Taksonomija (GBIF ID 8884140): Carstvo: Fungi / Koljeno: Ascomycota / Razred: Sordariomycetes / Red: Glomerellales / Porodica: Glomerellaceae / Rod: Colletotrichum
Etimologija: dematos (gr.) = koža, stanični sloj. Po propadanju ili oštećenju biljnog tkiva.
Plodno tijelo: 0.3-1 (1.2) mm široko, acervuli su jastučasti, rasuti po tkivu grančice ili lista, u početku se lezije pojavljuju kao male, tamne mrlje, koje se mogu proširiti i dovesti do nekroze tkiva biljke domaćina, tamnosmeđe do crno.
Spore: Konidije su tipično vretenaste i mogu varirati u veličini, prozirne, s jednom ili dvije pregrade, 20-30 x 10-15 µm; otrusina je svijetlosmeđa.
Meso: Tanko, crno; miris i okus nisu izraženi.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, kao biljni patogen koji inficira širok raspon biljaka domaćina, uključujući mahunarke, voće i povrće. Obično se razvija u toplijim mesecima godine, kada su temperature iznad 20 °C, što je idealno za njegov razvoj. Posebno se povezuje s bolestima usjeva poput soje i raznih ukrasnih biljaka. Obično napada biljke tokom faze rasta, posebno kada su biljke mlađe i podložnije infekciji. Infekcije se najčešće javlja na mladim listovima, plodovima i stabljikama. Poznata je po nespolnom razmnožavanju, primarno preko konidija, koje se mogu širiti vjetrom, vodom ili ljudskom aktivnošću. Ove konidije klijaju u odgovarajućim uvjetima okoliša, što dovodi do novih infekcija. Uspijeva u toplim, vlažnim staništima, što stvara povoljne uvjete za rast i sporulaciju patogena, koji može preživjeti u biljnim ostacima ili tlu dulje vrijeme, što mu omogućuje da ponovno inficira biljke u sljedećim sezonama rasta. Vlažni uvjeti, osobito tijekom razdoblja kiše, olakšavaju širenje konidija. Gljiva obično uzrokuje pjege na lišću, trulež plodova i druge simptome antraknoze. U teškim slučajevima može biti zahvaćena cijela biljka, što u poljoprivredi i vrtlarstvu dovodi do smanjenog prinosa i kvalitete. Primjerci na slikama snimljeni su na tankim grančicama žutilovke (Genista) i peteljkama listova javora (Acer).
Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Karakteristična je po izgledu.
DNA sekvenca: