POLUPLAVA KOPRENKA
Phlegmacium hemicaeruleum (Brotzu, Lorenzon, Padovan, Bellù & Dima) Brandrud, Dima, G.Saar & Schmidt-Stohn
Taksonomija (GBIF ID 12184486): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Cortinariaceae / Rod: Phlegmacium
Etimologija: hemi (gr.) = polu, djelomično + caeruleus (lat.) = plavo, plavkasto. Po plavljenju mesa samo u klobuku.
Klobuk: 3-12 cm širok, u početku je polukuglast, poslije je konveksan, na kraju je izravnat i manje ili više tupo ispupčen na sredini, gladak, kožica se lako guli, po vlažnom vremenu je mazav, a kasnije suh i sjajan; u početku je crvenkasto-ljubičast, prema rubu je dugo vremena intenzivno ljubičast, u starosti se smeđa ili tamnosmeđa boja širi po cijeloj površini, rub je isprva jako podvijen, kasnije se izravna.
Stručak: 4-12 cm visok i do 4 cm debeo, valjkast ili vretenast, nešto je širi na sredini, pun, suh, na gornjem je dijelu ispod listića ljubičast, ostali je dio bljeđi, bjelkast, u starosti je oker, sa izraženim oker pojasevima od bjelkasto-ljubičaste koprene.
Listići: Gusti, široki, prirasli na stručak, vijugavi, oštrica je malo nepravilno nazubljena, prvo su purpurno-sivi ili ljubičasti, u starosti su oker-smeđi do smeđi.
Spore: Eliptične do bademaste, zašiljene na jednom kraju, sitno bradavičave, 9-11 x 5-6.5 µm, Q = 1.7-2; otrusina je hrđastosmeđa.
Meso: Debelo, čvrsto, bjelkasto, na prerezu u klobuku postane ljubičasto, a u stručku ostane bjelkasto, primjerak prikazan na posljednjoj slici je nešto slabije poljubičastio, jer je prerezan 24 sata nakon branja; ima dosta intenzivan miris na zemlju, a okus nije izražen.
Kemijske reakcije: Meso u klobuku u dodiru sa KOH postane žućkasto, a u dodiru sa amonijakom žuto ili narančasto.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, karakteristično busenasto, u crnogoričnim šumama, na kiselom tlu. Vrlo je rijetka i nova vrsta, u Europi je prijevljen samo jedan lokalitet u Škotskoj, kao i u Hrvatskoj pa je potrebna zaštita. Primjerke na slikama snimio je Danijel Mulc, 22. rujna 2024. na lokalitetu Brod Moravice u Gorskom kotaru, u šumi jele (Abies alba).
Doba rasta: 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta.
Napomena: Opisana je vrsta lako prepoznatljiva po intenzivnom mirisu na zemlju i po plavljenju mesa samo u klobuku.
Referentni izvori: Cortinarius hemicaeruleus (Secr. ex Fr.) Brotzu, Lorenzon, Padovan, Bellù & Dima, Index Fungorum 402: 1. 2019. 2024. https://micologica-barakaldo.org/cortinarius-hemicaeruleus/