PLANINSKA KOPRENKA
Cortinarius orellanus Fr.
Etimologija: Bixia orellana = vrsta grmlja ili stabala iz tropskih krajeva Srednje i Južne Amerike, koja je poznata po jarko crvenoj boji (annatto), koja se dobiva iz njenoga voća, a ova se boja koristi se za proizvodnju ruževa za usne, sapuna i dr. Indijanci iz tropske Amerike koristili su ovu boju za bojenje kože, a nazivali su je uruku. Takvu skupinu indijanaca naslikao je Francisco de Orellana 1541., na svojem putovanju kroz Južnu Ameriku i kasnije je biljka nazvana po njemu. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Cortinariaceae / Cortinarius
Engleski naziv: Fool's Webcap
Klobuk: 3-8.5 cm širok, prvo je polukuglast ili stožasto konveksan pa otvoren i tupo ispupčen, često izvrnut i valovitog ruba koji je uvijek nepravilno ispucan, suh; smeđ s ružičastom nijansom ili žuto-crvenkast, sa sitnim baršunastim čehicama smeđo-crvenkaste boje.
Stručak: 4-8 cm visok i 0.5-1.2 cm, debeo valjkast, ponekad je uvijen po osi ili je rjeđe stisnut, pun, često je tanji prema bazi, gladak, kasnije je valovit; prljavožut je ili rđasto-crvenkast; u mladosti je sa žutom koprenom koja se kasnije izgubi.
Listići: Rijetki, osrednje su široki, kod mladih gljiva su zaokruženi uz stručak, a kasnije kao da se spuštaju niz stručak što osobito dolazi do izražaja ako se rub klobuka izvrne nagore; crvenkasto-smeđi.
Spore: Eliptične, bademaste, sitno bradavičave, 8.5-12.5 x 5.5-6.5 µm; otrusina je rđastosmeđa.
Meso: Žuto je i riđe, ispod kožice klobuka je rđasto; miriše na repu ili rotkvice, a okus je slatkast.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru s kalijevom lužinom posmeđi, dok s fenolom postane lagano ljubičasto-smeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, u bjelogoričnim šumama, najčešće šumama bukve, lijeske, hrasta, kestena, a rjeđe po crnogoričnim šumama smreke i jele, u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, najviše voli pjeskovito i vapnenasto tlo.
Doba rasta: 8, 9, 10
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Smatra se smrtno otrovnom vrstom.
Napomena: Spada u najpodmuklije gljive i uzrokuje orelaninski sindrom trovanja. Sličan je cijeli niz uglavnom otrovnih vrsta iz roda Dermocybe. Slična je smrtno otrovna hrastova koprenka (Cortinarius rubellus) koja raste samo na kiselim tlima po crnogoričnim šumama. Pri probi se ne smije progutati niti komadić.
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 284. Planinska koprenka (Cortinarius orellanus (Fr.) Fr.), Sinonim: Cortinarius rutilans Quél.
-
Cortinarius orellanus Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/2528684