BIJELO-CRVENKASTA LISIČICA
Cantharellus alborufescens (Malençon) Papetti & S.Alberti
Etimologija: albus (lat.) = bijelo + rufescens (lat.) = crvenkasto. Po boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydnaceae / Cantharellus
Klobuk: 3-6 cm širok, ljevkast, više je ili manje ulegnut na sredini, bjelkast, po vlažnom je vremenu više ili manje intenzivne žumanjčanožute boje, sa slabom je ružičastom nijansom, vodenast, po suhom vremenu na dodir postaje jasno crvenkast, površina je sitno baršunasta, rub je nepravilno valovit, zakrivljen i režnjevit.
Stručak: 3-5 cm visok i 0.5-1.5 cm debeo, valjkast, nešto je sužen na dnu, gladak, skoro je korjenast, pun, bijel i žućkast.
Letvice: Izgledaju poput niskih i debelih listića, dugo se spuštaju po stručku, bijeli, kasnije su žuti, anastomozirajući, na dodir odmah i izraženo pocrvene.
Spore: Eliptične, glatke, 9–12 x 4.5–5 µm; otrusina je svijetložuta.
Meso: Izdašno, čvrsto, dosta je kožasto, bijelo, na prerezu ili na pritisak potamni i pocrveni; miris je blag na voće, a okus je slatkast, naknadno je ljutkast i lagano gorkast.
Stanište: Raste u jesen, pojedinačno ili skupno, često je više plodnih tijela srašteno zajedno, u šumama hrasta (Quercus), posebice Quercus ilex i Quercus cerris., na mediteranskom području.
Doba rasta: 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete.
Napomena: Slična je dvobojna lisičica (Cantharellus pallens), koja nema ružičastu nijansu klobuka. Ova se vrsta često naziva Cantharellus lilacinopruinatus, ali je Cantharellus alborufescens starije i stoga prioritetno ime. Utvrđeno je da je tipična mediteranska lisičica koja se obično nalazi ispod hrasta Quercus ilex, gotovo uvijek na vapnenačkom tlu. U početku je gotovo bijela, himenij je također bijel, ponekad ima ružičastu prevlaku i na dodir postane zamrljan, isprva može biti i žuto-narančaste boje.
Referentni izvori:
-
Cantharellus alborufescens (Malençon) Papetti & S.Alberti. 2024. https://www.gbif.org/species/5249523