Ukupno vrsta gljiva: 1879
Oxyporus corticola

Oxyporus corticola - created in Estonia by Urmas Ojango

Info
CC-BY-NC


Nejestiva gljiva

KORINA OŠTROPORKA

Oxyporus corticola (Fr.) Ryvarden

Etimologija: cortex (lat.) = kora, drvo. Po staništu.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Hymenochaetales / Oxyporaceae / Oxyporus

Plodno tijelo: 1-6 (8) cm široko i do 7 mm debelo, prilegnuto na supstrat, razrašteno, sloj koji naliježe na supstrat je 2 mm debeo; himenij je porozan, bijel je do žućkast ili smećkast, neplodni rub je bijelo vunast od micelija.

Rupice/cjevčice: Okruglaste, višekutne, duguljaste ili sliče labirintu, kasnije su uspravne, poput šiljaka, 3-4/mm2, bijele su do žućkaste; cjevčice su do 6 mm duge.

Spore: Široko eliptične, prozirne, 5-9 x 3.3-4.5 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bijelo je do žućkasto, kruto, čvrsto, mesnato, osušeno postane kožasto i tvrdo; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (trupci, grane) bjelogoričnog drveća s korom, osobito trepetljike (Populus tremula), ali može rasti i na brezi, grabu, lijeski, jasenu, hrastu ili vrbi, često se širi i na stabljike biljaka. Neki izvori navode da raste i na drvnim ostacima crnogoričnog drveća.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana vrsta ima nepravilni oblik himenija, a kakav će oblik rupice formirati, ovisi o položaju supstrata. Upravo je zbog toga moguća zamjena s rupičarkom Oxyporus obducens. Međutim, ona ima vrlo sitne i okruglaste rupice. Oxyporus populinus može imati klobučiće ili raste razrašteno, rupice na himeniju mogu biti okruglaste ili višekutne, a cjevčice su slojevite.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1286. Oxyporus corticola (Fr.) Ryv., Sinonim: Phellinus confusus P.Karst.
  2. Oxyporus corticola (Fr.) Ryvarden. 2023. https://www.gbif.org/species/5239293

IDI NA VRH