Ukupno vrsta gljiva: 1879
Anthoporia albobrunnea

Anthoporia albobrunnea - created in Norway by Helene Lind Jensen

Info
CC-BY-SA


Nejestiva gljiva

BIJELO-SMEĐA DRVOPORKA

Anthoporia albobrunnea (Romell) Karasiński & Niemelä

Etimologija: album (lat.) = bijelo + brunneus (lat.) = smeđe. Po kontrastu između bijelih rupica i smeđih cjevčica.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Polyporales / Fomitopsidaceae / Anthoporia

Plodno tijelo: 3-40 cm široko i 1-18 mm debelo, posve prileglo na supstrat, razrašteno, formira plahtice, ponekad je većih dimenzija jer je više plodnih tijela zajedno spojeno; himenijalna je površina bijela do bijelo-sivkasta, zatim je krem do sivkasto-smeđa, često je s diskoloriranim cimetastosmeđim mrljama, po suhom je vremenu jednoličnije smeđa, u starosti je cimetastosmeđa, rub je pamučasto-dlakav, bijel, kasnije je smećkast do rđastosmeđ.

Rupice/cjevčice: Okruglaste, višekutne, 3-5/mm2, ponekad izduženi i šire, promjera do 1 mm, u samom subkulumu i na rubu, poslije su duguljasto-rascijepljene; cjevčice su 1-3 mm duge, najprije su bijele, kasnije su jednolično svijetlosmeđe.

Spore: Valjkaste, glatke, prozirne, 4.5-6 x 1.2-2 µm.

Meso: Tanko, mekano, po suhom je vremenu žilavo, bjelkasto; miris je cvijetni, na suhe jabuke, a okus je blag.

Stanište: Raste tijekom godine kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog crnogoričnog drveća s korom koji su izloženi suncu, obično jele, ariša, smreke, ili bora. Vrlo je rijetka vrsta.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Po pamučastoj rubnoj zoni i rupičastoj himenijalnoj površini slična je svilenasta koroporka (Anomoporia bombycina).

Najvažnije za determinaciju: 1. plodno tijelo je slijepljeno, razrašteno; 2. površina je bjelkasta do sivkasto-smeđa; 3. himenijalna površina je rupičasta; 4. rubna zona je pamučasto-dlakava; 5. raste na krupnim drvnim ostacima crnogoričnog drveća

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1312. Antrodia albobrunea (Romell) Ryv.

  2. Anthoporia albobrunnea (Romell) Karasiński & Niemelä. 2023. https://www.gbif.org/species/9717684

IDI NA VRH