Ukupno vrsta gljiva: 1879
Pleurocybella porrigens

pleurocybella-porrigens

Nejestiva gljiva

BJELOUŠKASTA KRIKONOŠKA

Pleurocybella porrigens (Pers.) Singer

Etimologija: porrigo (lat.) = pružiti, postaviti. Po obliku žlice, lopate.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Marasmiaceae / Pleurocybella

Engleski naziv: Angel's Wings

Plodno tijelo (klobuk): 2-10 (13) cm široko, školjkastog je ili jezičastog oblika bez stručka, lateralno je pričvršćeno za supstrat, često je dosta plodnih tijela naslagano jedno iznad drugoga; bijelo, kasnije požuti, površina je gola ili lagano pahuljasta, obično je samo baršunasto na mjestu spoja sa supstratom, rub je često podvijen.

Listići: Jako su gusti, račvasti, dugo se spuštaju po prividnom stručku; bjelkasti, kasnije postanu žuti.

Spore: Kuglaste do široko eliptične, glatke, prozirne, nisu amiloidne, 6-7 x 5-6 µm; otrusina je bijela.

Meso: Tanko, mekano, prilično je žilavo, bijelo, u starosti je žućkasto; miriše na gljive, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen najčešće u planinskim crnogoričnim šumama kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi) raznog crnogoričnog drveća.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom zbog žilavog mesa i zbog kontroverznih informacija o njezinoj jestivosti. U Njemačkoj se navodi da je konzumirana nekoliko puta bez ikakvih posljedica i smatra se jestivom gljivom osrednje kvalitete. Na drugoj strani, u Japanu je 2004. godine navodno prijavljeno 50 slučajeva trovanja od kojih je 15 završilo sa smrtnim ishodom, uglavnom starijih osoba s oštećenom funkcijom bubrega koji su se na kraju morali liječiti dijalizom. Ono što je također bilo zanimljivo je dugo vremensko razdoblje od čak 4 tjedna između konzumacije gljiva i pojave prvih simptoma trovanja. Simptomi su bili naknadni moždani udar, encefalitis, groznica, motoričke funkcije oka i koma. Ipak, toksičnost je vrlo kontroverzna. Više informacija o toksičnosti možete pronaći ovdje.

Napomena: Najprepoznatljivija je po snježnobijeloj boji i po karakterističnom obliku koji podsjeća na uho, skoro uvijek je bez stručka. Slična je lisna batrljica (Crepidotus epibryus) koja naraste najviše do 1 cm široko pa je zamjena gotovo nemoguća.

Referentni izvori:

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1036. Bjelouškasta krikonoša (Pleurocybella porrigens (Pers. ex Fr.) Singer), Sinonimi: Pleurotus porrigens (Pers. ex Fr.) Gillet, Nothopanus porrigens (Pers.) Sing.

  2. Pleurocybella porrigens (Pers.) Singer. 2023. https://www.gbif.org/species/2538000

IDI NA VRH