Lycoperdon umbrinum - created in Norway by Kirsti Anne Mandal |
|
SMEĐA PUHARA
Lycoperdon umbrinum Pers.
Etimologija: umbra (lat.) = sjena, hlad. Po tamnoj boji.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Agaricaceae / Lycoperdon
Plodno tijelo: 2-6 (8) cm široko, kruškoliko je ili kugalsto, gornji je dio okruglast, na vrhu tupo je ispupčeno, donji je dio sužen i neplodan; smećkasto, površina je prekrivena sitnim tamnosmeđim mekanim bodljicama ili dlačicama skupljenim u čupercima na svjetlijoj osnovi, na dnu su čuperci rjeđi, lako se odvajaju ili isperu i na površini ne ostavljaju mrežasti uzorak za razliku od ježaste puhare (Lycoperdon echinatum), endoperidij je gladak i sjajan.
Spore: Kuglaste, sitno bradavičave, 3.5-5.5 µm; otrusina je maslinasto-smeđa.
Meso: Najprije je bijelo, kasnije je maslinasto do tamnosmeđe, u starosti postane crno-smeđo i kašasto, kada se posuši ostane maslinasto-smeđa otrusina koja se oslobađa kroz veliki otvor na vrhu plodnog tijela; miris je aromatičan na gljive, a okus je blag, također ugodan na gljive, kada se skuha postane vrlo bljutav.
Stanište: Raste u ljeto i jesen, pojedinačno ili u skupinama, kao saprofit tla u crnogoričnim šumama, najčešće šumama smreke i jele, a rijetko u bjelogoričnim šumama.
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta slabe kvalitete, ali samo mlada, dok je meso potpuno bijelo.
Napomena: Slična je mekana puhara (Lycoperdon molle) kojoj je plodno tijelo tamnije boje i ima otvor na vrhu plodnog tijela kroz koji izlaze sazrele spore, otrusina joj je čokoladnosmeđe boje, a spore su bradavičave. Smrdljiva puhara (Lycoperdon nigrescens) je tamnije boje, ali s poljima po endoperidiju. Ježasta puhara je dosta čupavija. Sve su spomenute vrste jestive.
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1578. Smeđa puhara (Lycoperdon umbrinum Pers.: Pers.); 1579. Razdjeljna puhara (Lycoperdon umbrinum var. fissipineum Kreisel)
-
Lycoperdon umbrinum Pers. 2023. https://www.gbif.org/species/5243243