Ukupno vrsta gljiva: 1879
Gyromitra infula

gyromitra-infula

Otrovna gljiva

BISKUPSKI HRČAK

Gyromitra infula (Schaeff.) Quél.

Etimologija: infula (lat.) = biskupova kapa, stara kapa, šešir. Po obliku.

Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Pezizomycetes / Pezizales / Discinaceae / Gyromitra

Engleski naziv: Pouched False Morel

Klobuk (mitra): 2-12 (15) cm širok, sa stručkom je spojen s unutrašnjom stranom, a ne na samom rubu, površina je vrlo nepravilno naborana i s 2-4 nepravilna režnja, kasnije je iznutra šupalj; smeđ, narančasto-smeđ, crvenkasto-smeđ ili tamnosmeđ, iznutra je bijel.

Stručak: 3-5 (10) cm visok i 1-1.5 (2) cm debeo, najčešće se sužava prema bazi, nepravilan, često stisnut, nepravilno je brazdast, u mladosti je s brojnim šupljinama pa šupalj kada se gljiva razvije; bjelkast do crvenkasto-smećkaste nijanse, baza je često žućkasta s plavkastom nijansom, prekriven je bijelim paperjem.

Spore: Eliptične, glatke, s uljnim kapljama na krajevima, prozirne, 19-23 x 8.5-9.5 µm; otrusina je bjelkasta do kremasta.

Meso: Bjelkasto ili crvenkasto, voštano, lomljivo u klobuku, elastično u stručku; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u jesen u crnogoričnim šumama kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi, trupci) raznog crnogoričnog drveća, na vlažnim terenima, osobito voli opožarene ili pougljenisane terene.

Doba rasta: 9, 10, 11

Status jestivosti: OTROVNA - Otrovna je vrsta jer sadrži toksin giromitrin, koji se, kada se metabolizira u tijelu, pretvara u monometilhidrazin, hlapljivi hidrazin. Hidrazin je primjerice komponenta nekih raketnih goriva. Toksin se djelomično ukloni temeljitim kuhanjem, ali nikada potpuno.

Napomena: Bojom i oblikom je jako sličan rani hrčak (Gyromitra esculenta) od kojeg se razlikuje po rastu u jesenskom razdoblju, a ne u proljeće, kao i po slabijoj konzistenciji mitre, koja se sastoji od mnogo izraženijih režnjeva. Vrste iz roda Helvella rastu ljeti i u jesen, jesenji hrčak (Helvella crispa) je bijelo-siv i s izbrazdanim stručkom, jamičasti hrčak (Helvella lacunosa) ima brazdasti stručak i jednako je obojen na svakom dijelu, a redovnički hrčak (Helvella monachella) je tamniji i ima glatki i valjkasti stručak bijele boje.

Referentni izvori:

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1706. Biskupski hrčak (Gyromitra infula (Schaeff. ex Fr.) Quél.), Sinonim: Helvella infula Schaeffer

  2. Gyromitra infula (Schaeff.) Quél. 2023. https://www.gbif.org/species/5258509

IDI NA VRH