Ukupno vrsta gljiva: 2378
Russula integriformis

Russula integriformis - created on August 2010 in Kuusamo, Porsanger, Tf, Finland by Federico Calledda

InfoCC-BY-NC

Jestiva gljiva

PLANINSKA KRASNICA

Russula integriformis Sarnari

Taksonomija: Carstvo: Fungi > Koljeno: Basidiomycota > Razred: Agaricomycetes > Red: Russulales > Porodica: Russulaceae > Rod: Russula > Vrsta: Russula integriformis Sarnari (GBIF ID 3359121)

Etimologija: integer (lat.) = čitav, neoštećen, nedjeljiv + -formis (lat.) = u obliku, oblika. Po izgledu.

Klobuk: 5-13 cm širok, najprije je polukuglast, zatim je konveksan, kasnije je raširen i ulegnut na sredini, više je ili manje valovit, sjajan kada se ubere, kasnije je suh, kožica se guli do 1/2 promjera, smeđ, ružičasto-smeđ do oker-crven, na sredini je tamniji, ponekad poprimi bakrenocrvene, bakrenoljubičaste do crveno-ljubičaste nijanse, na sredini može biti zelenkasto-oker, rub je slabo narebran tek u starosti.

Stručak: 5-12 cm visok i 1.8-3 cm debeo, valjkast ili izraženo batinast, često je zakrivljen na dnu, bijel, ponekad je sa ružičasto-crvenom nijansom, površina postane mjestimično oker-smeđa, ali i sivkasta kod starijih primjeraka u vlažnim uvjetima, naboran.

Listići: Prilično su gusti, široki 5-7 mm, prirasli ili gotovo slobodni, izmiješani su s lamelulama, rijetko su račvasti, lomljivi, žuti, na kraju su žuto-smeđi, a na oštećenim mjestima hrđastosmeđi.

Spore: Široko su eliptične, prekrivene su izoliranim, tupim, stožastim bradavicama visokim do 0.6 µm, povezanim rijetkim grebenima koji tvore kratki zebrasti uzorak, amiloidne, 6.6-8.8 x 5.8-7.2 µm, bazidije su 4-sporne, batinaste, 45-54 x 10-14 μm, cheilocistide su više ili manje vretenaste, 60-85 x 12-17.5 μm, kožica klobuka je sa tupim, valjkastim dlačicama širokim 2-4.2 μm i valjkastim dermatocistidama širokim 2.5-7 μm, sa 0-2 segmenta; otrusina je žuta (IVc-d).

Meso: Debelo, čvrsto, bijelo, na prerezu postupno postaje žuto-oker na erodiranim mjestima ili blago žuto-smeđe na oštećenim mjestima, ali i sivkasto kod starijih primjeraka u vlažnim uvjetima; miris nije izražen, a okus je slatkast, samo je prolazno ljut u nezrelim listićima.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom (FeSO4) postane ružičasto, a reakcija sa gvajakolom je blago pozitivna.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u nizinskim crnogoričnim šumama, u simbiozi sa smrekom, na vapnenastom tlu, često na sjeveru Europe, a rjeđe u alpskom području na većim nadmorskim visinama.

Doba rasta: 8, 9, 10

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete.

Napomena: Po obliku, boji klobuka, boji otrusine i staništu slična je smeđokoža golubača (Russula integra), od koje se razlikuje po mnogo manjim i rjeđe dekoriranim sporama.

IDI NA VRH

Izravno podređene niže takse: prikaži