Ukupno vrsta gljiva: 1879
Heterobasidion annosum

Nejestiva gljiva

STARA RUPIČARKA

Heterobasidion annosum (Fr.) Bref.

Etimologija: annosus (lat.) = puno čitave godine, staro.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Russulales / Bondarzewiaceae / Heterobasidion

Engleski naziv: Root Rot

Plodno tijelo: 5-20 (30) cm širok, lepezastog je oblika, klobuci su često nepravilno srašteni, tanak, često se razvije lažni stručak ili je ponekad razdijeljen na režnjeve, površina je nepravilna, jamičasta, nepravilno grbava, gruba, izbrazdana; svijetlosmeđ pa crvenkasto-smeđ, kasnije je crno-smeđ, rub je stanjen, oštar i često s bijelom zonom.

Rupice/cjevčice: 0.25-0.6 mm široke, 4-6/mm2, okruglasto-višekutne, bjelkaste su ili žućkaste; cjevčice su u često nejasnim slojevima, po sloju su do 3 mm duge.

Spore: Skoro kuglaste ili eliptične, 3-8 x 4.5-7 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bjelkasto je ili žućkasto, erodirano, plutasto, na kraju je odrvenjeno; miris je kiselkast, a okus nije izražen.

Stanište: Raste tijekom godine (jednogodišnje ili višegodišnje) kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi, trupci, korijenje) raznog crnogoričnog drveća, obično bora ili jele, rjeđe se pronađe na bjelogoričnom drveću kao što su javor ili joha; izaziva crvenu trulež drva.

Doba rasta: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali se smatra nejestivom zbog drvenaste konzistencije mesa.

Napomena: Plodno je tijelo postepeno sve izbrazdanije, nepravilno korasto i lepezasto, gornja površina je crnkasta, a himenijalni je dio bijele i često leži na kori drveta ili je obrašteno mahovinom. Radi velike štete u šumama jer uništava svako stablo na kojem se razvije.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1206. Stara rupičarka (Heterobasidion annosum (Fr.) Bref.), Sinonim: Polyporus annosus Fries

  2. Heterobasidion annosum (Fr.) Bref. 2023. https://www.gbif.org/species/2551968

IDI NA VRH