Ukupno vrsta gljiva: 1879

Plodna tijela su prilično varijabilnog izgleda, mogu biti okruglasta sa stručkom ili u obliku bubrega bez stručka; meso je na presjeku mramorirano. Rastu na pješčanim tlima po crnogoričnim šumama, vrsta Pisolithus tinctorius je veoma aromatična i jestiva.

Pisolithus arhizus

Uvjetno jestiva gljiva

BOEMSKI TARTUF

Pisolithus arhizus (Scop.) Rauschert

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Sclerodermataceae / Pisolithus

Engleski naziv: Dyeball

Plodno tijelo: 4-9 (15) cm široko, vrlo je promjenljivog oblika, ponekad je skoro okruglo sa kraćim ili dužim stručkom ili kruškoliko, duboko je usađeno u zemlji s uočljivim micelijskom rizomorfima žućkaste boje; najprije je žuto-smeđe ili smeđe, zatim je crvenkasto-smeđe, maslinasto-smeđe, tamnosmećkasto ili crno-smeđe, u starosti je na gornjem dijelu nepravilno ispucano.

Spore: Kuglaste, bradavičave, 7-13 µm; otrusina je tamno rđastosmeđa.

Meso: Debelo, u mladosti je na prerezu tipično prošarano (mramorirano), u unutrašnjosti se nalaze smeđe, crvenkasto-smeđe ili crne komore kako gljiva sazrijeva, peridioli su sumporastožuti, u starosti se pretvori u smeđi prah; miris je aromatičan, a okus nije izražen.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u svim tipovima šuma, šumama bora, šljunčarama i kamenolima u simbiozi s raznim bjelogoričnim i crnogoričnim drvećem, obično brezom, topolom ili borom, voli pjeskovito tlo.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10

Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete, ali samo dok je mlada. Dosta je aromatična pa se koristi sušena kao začin. Kad se njime začine umaci, postanu tamnosmeđi do crno-smeđi.

Napomena: Ponekad izgledom podsjeća na neke vrste tartufa koji su također jestivi.

Referentni izvori:

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1603. Boemski tartuf (Pisolithus arhizus (Pers.) Rauschert), Sinonim: Pisolithus tinctorius Müh. ex Pers.
  2. Pisolithus arhizus (Scop.) Rauschert. 2023. https://www.gbif.org/species/2525455

IDI NA VRH