OBIČNA UVIJAČA
Paxillus involutus (Batsch) Fr.
Agaricus adscendibus Bolton; Agaricus contiguus Bull.; Agaricus involutus Batsch; Agaricus involutus subsp. truncigenus Pers.; Agaricus involutus var. stillans Pers.; Agaricus involutus var. terrestris Alb. & Schwein.; Agaricus involutus var. truncigenus Alb. & Schwein.; Omphalia involuta (Batsch) Gray; Omphalia involuta subsp. truncigena (Pers.) Gray; Omphalia involuta var. truncigena (Pers.) Gray; Paxillus involutus f. eburneus Gelardi, Segneri & Vizzini; Paxillus involutus f. subrubicundulus Bon; Paxillus involutus var. excentricus Fr.; Paxillus involutus var. simplex Peck; Paxillus involutus var. subinvolutus; Paxillus lateralis (Schaeff.) Sacc.; Rhymovis involuta (Batsch) Rabenh.; Tapinia involuta (Fr.) Berk.
Etimologija: involutus (lat.) = prevraćeno unatrag, podvrnuto. Po jako podvijenom rubu klobuka.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Boletales / Paxillaceae / Paxillus
Engleski naziv: Brown Roll-Rim
Klobuk: 4-12 (16) cm širok, sredina je na početku malo tupo ispupčena, brzo se ulegne i postane lijevkast, po vlažnom je vremenu je mazav i sluzav, a po suhom je vremenu sjajan; žuto-smeđ, žućkasto-ružičast, smeđ, sivo-smeđ do maslinasto-smeđ, na dodir potamni, gladak je do baršunast, rub je dosta podvijen pa se ispravi, dosta je narebran.
Stručak: 3-8 (9) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, pun, valjkast, često se sužava prema bazi, često je malo ekscentrično spojen u odnosu na klobuk; blijedokremast, žućkast, oker, smeđ do sivo-smeđ, u starosti je crvenkasto-smeđ, na ozlijeđenom mjestu ili na dodir brzo postane tamnosmeđ, u starosti se i bez dodira stvaraju tamnosmeđe mrlje, sitno je dlakav.
Listići: Veoma su gusti, račvasti, spuštaju se po stručku na koji su jamasto spojeni, lako se odvajaju od podnice klobuka; bjelkasti, žuto-smeđi, svijetlosmeđi, tamnomaslinasti do maslinasto-smeđi, na dodir postanu tamnosmeđi.
Spore: Eliptične, glatke, 6.5-10 x 5-7 µm; otrusina je žuto-smeđa, smeđa, rđastosmeđa do ljubičasto-smeđa.
Meso: Debelo, čvrsto, često je gotovo bjelkasto, žuto ili žuto-smeđe, kasnije je smeđe, na prerezu brzo posmeđi; miris je lagano kiselkast, na voće, a okus je lagano kiselkast i trpak.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom trenutno pozeleni, dok s anilinom najprije postane žuto-narančasto, zatim narančasto.
Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, u skupinama ili pojedinačno, svim tipovima šuma, uglavnom u crnogoričnim šumama, rjeđe u bjelogoričnim šumama, po šumskim čistinama, rubovima šuma i parkovima, a ponekad i na trulim panjevima u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - U mnogim knjigama piše da je jestiva, ali u novijoj literaturi piše da je bezuvjetno otrovna ili čak smrtno otrovna, sirova je jako otrovna. Učestalo konzumiranje ove vrste uzrokuje smrtonosna trovanja. Prema Tintlingu gljiva sadrži acetilkolin, muskarin, betan i histamin. Sporno je da li, i u kojoj mjeri, sadrži muskarin. U Njemačkoj je 2012. godine zabilježen jedan slučaj u kojem je došlo do teškog trovanja u Passau s nedovoljno kuhanim običnim uvijačama. Peteročlana je obitelj završila na intenzivnoj njezi s teškim trovanjem. U istočnoj se Europi ova gljiva jede dobro kuhana. Stoga se klonite suhih istočnoeuropskih gljiva nejasnog podrijetla. Uzrokuje gastrointestinalne poremećaje, slabost i pospanost. Ne mogu se isključiti alergijske reakcije i rizik od krvarenja i oštećenja bubrega. Sadrži i tvari koje uzrokuju pomućenje svijesti, paralizu, znojenje i suženje zjenica, slično teškom muskarinskom sindromu trovanja. Protumjere su potražiti hitnu liječničku pomoć.
Napomena: Najvažnija je karakteristika za prepoznavanje ove vrste ta što na meso ili listići pritisak posmeđe. Neuglednog je izgleda zbog svoje prljavosmeđe boje. Jako se mijenja nakon što se ubere, svijetlooker do žuto-narančaste boje postaju tamnosmeđe do crveno-crne, čak i na mjestima koja se ne dodirnu. Slična je johina uvijača (Paxillus filamentosus), koja ima žuti i čehasti klobuk, te baršunastu i često ispucalu kožicu. Dio je skupine s baršunastom uvijačom (Tapinella atrotomentosa) koja je izuzetno velikih dimenzija i ima tipično baršunasti i crni stručak.
Znanstveni naziv uzorka: Paxillus involutus
Lokacija uzorka: France
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (507 bp): TTGTCGCTGGCCTTTGGAAACGAAGGCATGTGCACGTTCCGAGTTCTCCTTAGTCCTCCTTTGCCTTTCCTTGGAAAACCCTTTCTTCACACCCGTGCACCCATTGTAGGTCTCCGCGAGGGGATCTATGTCTTCACATAAACACTACGTATGTCTAGGAATGTATCTAAAAGCGTCGGACGGCTTGGCTTCGTGCCCGGTCGGCGACGGTAAAGAACCATAATACAACTTTCAGCAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAATTGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGATTTTCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCGCTCCTTGGTATTCCGAGGAGCATGCCTGTTTGAGTGTCATTTAATTCTCAACCATCCCTCGATTCGTTTCGAGGGTTTGGCTTGGATTTTGGGGGCTGCCGGGCGACCCTAGGGTCTTCGGCTCTCCTTRAAAGCATTAGCGATGGCGGCGCGATCTAACCCCCC
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1062. Obična uvijača (Paxillus involutus (Batsch) Fries)
-
Paxillus involutus (Batsch) Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/5240002