Ukupno vrsta gljiva: 1879

Plodna tijela su malena i manje ili više mazava, smeđe ili žuto-smeđe boje; klobuk može biti polukuglast ili stožasto-zvonolik; stručak je gladak i bez vjenčića. Rastu na pognojenom tlu ili na izmetu; spore su glatke ili tamnosmeđe. S kulinarskog stajališta nemaju vrijednosti. Predstavnici ovog roda su Psilocybe coprophila, Psilocybe merdaria, Psilocybe montana i druge.

Psilocybe coronilla

Psilocybe coronilla - created in Norway by Roger Andersen

Info
CC-BY-NC-SA

Otrovna gljiva

OKRUNJENA VITIČARKA

Psilocybe coronilla (Bull.) Noordel.

Etimologija: umanjenica od corona (lat.) = kruna. Po vjenčiću.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hymenogastraceae / Psilocybe

Engleski naziv: Garland Roundhead

Klobuk: 2-8 (10) cm širok, najprije konveksan pa nekad raširen, gladak, ljepljiv; blijedožut, žut ili je žuto-oker, ponekad može biti malo čehast, u starosti je ispucan, rub nije narebran, ali je često s ostacima zastorka.

Stručak: 2-4 (5) cm visok i 5-9 (11) mm debeo, sužen je na bazi, najprije je pun, kasnije je šupalj; bijel, ispod vjenčića je lagano žućkast ili crvenkasto-smeđ, ispod vjenčića je bjelkasto zmijoliko prošaran do čehast, na bazi je brazdast i s bijelim micelijskim nitima; nosi karakterističan slabi, uski, opnasti, viseći i s gornje strane krunasto nazubljeni vjenčić koji podsjeća na krunu, crtast je od sredine do ruba, najprije je bijel, kasnije je s gornje strane crnkast s ljubičasto-smeđim prahom od spora.

Listići: Prilično su gusti, nejednako su dugi, zaokruženi su uz stručak, prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku sa zupcem; u mladosti su sivkasto-smeđi, kasnije su sivo-ljubičasti ili ljubičasto-smeđi, u starosti su crnkasti, oštrica je svjetlija i resasta.

Spore: Eliptične, glatke, s debelim stijenkama, s jedva uočljivim kličnim otvorom, 7-10 x 3.5-5 µm; otrusina je ljubičasto-smeđa.

Meso: Relativno je debelo, kruto, lomljivo, bijelo je ili žućkasto; miriše neugodno na rotkvice, nije na brašno kao kod rane livadarke (Agrocybe praecox), a okus je blag.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, najčešće pojedinačno, kao saprofit tla po obradivim terenima, pašnjacima, poljima, uz putove, na odlagalištima otpada i skladištima.

Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom, a može izazvati ozbiljna trovanja kod osjetljivih osoba. Poznat je jedan slučaj žene s invaliditetom koja je duže od 6 sati imala teške gastrointestinalne tegobe, ali bez psihotropnih znakova. Vrijeme inkubacije je bilo oko 1.5 sat. Smatra se da gljiva sadrži vrlo male količine psilocibina, međutim nisu poznati smrtni slučajevi.

Napomena: Često se može pronaći u lončanicama s cvijećem. Osim zdepaste polukuglaste strnišnice (Protostropharia semiglobata) slične su i bijela vitičarka (Stropharia albonitens) i Protostropharia luteonitens koje imaju malo zvonolik oblik klobuka. Karakteristični vjenčić je široko brazdast, tako da se na gornjoj strani ističu zupci rebara na koje padnu sivo-ljubičaste spore pa vjenčić dobiva konačan izgled krune.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 222. Okrunjena vitičarka (Stropharia coronilla (Bull. ex Fr.) Quél.)
  2. Psilocybe coronilla (Bull.) Noordel. 2023. https://www.gbif.org/species/9108597

Psilocybe semilanceata

Psilocybe semilanceata - created in Finland by Martti Moisander

Info
CC-BY-SA

Otrovna gljiva

ŠILJATA KLOBUČICA

Psilocybe semilanceata (Fr.) P.Kumm.

Etimologija: semi (lat.) = pola, polu + lancea (lat.) = koplje. Po šiljatom obliku klobuka.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Hymenogastraceae / Psilocybe

Engleski naziv: Magic Mushroom, Liberty Cap

Klobuk: 1-2 (3) cm širok, stožasto-zašiljen ili je suženo zvonolik, oštro ispupčen, gladak, malo je mazav; žućkast, žuto-smećkast, svijetlosmeđ, žuto-maslinast. maslinasto-oker, u starosti je s zelenkasto-plavom nijansom, rub je sitno narebran.

Stručak: Tanak, slabašan, vrlo je dug u odnosu na dimenzije klobuka, hrskavičast, valovit; blijedosmećkast je ili smećkast, na bazi je često modar ili zelenkasto-plavkast, po vlažnom je vremenu malo vodenast.

Listići: Tanki, uski, smećkasti su ili sivo-smeđi, kasnije su ljubičasto-crni, oštrica je bijela.

Spore: Eliptične, glatke, s debelim stijenkama, 11-15 x 6.4-8 µm; otrusina je crveno-smeđa do tamnosmeđa.

Meso: Tanko, gotovo da i ne postoji, blijedožućkasto, u stručku je smećkasto, na pritisak polako postane zelenkasto-plavo; miriše na travu ili na rotkvice, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u manjim skupinama, kao saprofit tla po livadama ili pašnjacima u travi, na mjestima bogatim hranjivim tvarima.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: OTROVNA - Otrovna je vrsta jer sadrži psilocibin koji ima halucinogeno djelovanje, a sadržaj psilocibina može biti gotovo 0,8-1 (2,2)% suhe tvari.

Napomena: Karakteristična je po zašiljenom klobuku po čemu je i dobila ime, a sadrži sastojke s halucinogenim djelovanjem, donji je dio stručka zelene ili ljubičasto-plave boje.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 405. Šiljata klobučica (Psilocybe semilanceata (Fr.) Kumm.)
  2. Psilocybe semilanceata (Fr.) P.Kumm. 2023. https://www.gbif.org/species/5242507

IDI NA VRH