Ukupno vrsta gljiva: 1879
Physarum viride

Physarum viride - created in Norway by Siv Moen

Info
CC-BY

Nejestiva gljiva

ŽUTOZELENA KREČNJAČA

Physarum viride (Bull.) Pers., 1795

Etimologija: viride (lat.) = zeleno, svijetlozeleno. Po boji.

Taksonomija: Protozoa / Mycetozoa / Myxomycetes / Physarales / Physaraceae / Physarum

Plodno tijelo (sporangij): 0.4-1 (1.5) mm široko i do 2 mm visoko, ima stalak i okruglastu glavicu, glavica je okruglasta, limunastožuta do žuto-zelenkasta; peridij je nježan i pokriven vapnenastim ljuskicama, podijeljen je u fragmente; kapilicij je nabijen s vretenastim čvorićima koji su povezani s bezbojnim filamentima; stalak je žuto-zelen do smeđ, a na bazi je crnkasto-smeđ.

Spore: Kuglaste, sitno bradavičave, 6.8-9.1 µm; otrusina je smećkasta.

Meso: Smećkasto, tanko; miris i okus nisu izraženi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, u skupinama, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka različitog drveća, često s donje strane ili u pukotinama i ozlijeđenim mjestima na drvu, također se kao parazit hrani bakterijama s površine.

Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.

Napomena: Opisana se vrsta može zamijeniti s vrstom Physarum album, koja naraste 0.4-0.7 mm visoko. Međutim, sporangiji imaju prilično dugi stalak i zbog toga se gljiva na staništu ljulja. Stalak je duži od glavice i na donjem je dijelu crnkasto-smeđ i deblji, a na gornjem je dijelu bijel i znatno tanji. Spore su okruglaste i sitno bradavičave, velike su 8-10 µm, a otrusina je crna. Ova vrsta također raste na krupnim drvnim ostacima.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1927. Physarum viride (Bull.) Persoon

  2. Physarum viride (Bull.) Pers., 1795. 2023. https://www.gbif.org/species/3214852

IDI NA VRH