Ukupno vrsta gljiva: 1879
Claviceps purpurea

Claviceps purpurea - created in Czechia by Dominik Mohr

Info
CC-BY-SA

Smrtno otrovna gljiva

RAŽENA GLAVICA

Claviceps purpurea (Fr.) Tul.

Etimologija: purpureus (lat.) = purpurne boje, purpurno. Po boji.

Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Sordariomycetes / Hypocreales / Clavicipitaceae / Claviceps

Engleski naziv: Rye Ergot

Plodno tijelo: Formirano je od okruglaste glavice i stalka, fertilna glava može biti okruglasta ili spljoštena, te široka 1-3 mm; oker do tamnosmeđe boje s finim tamnim bradavicama koje čine ostiole peritecija, stalak je cilindričan, zavojit, gladak i tamnosmeđ, naraste 5-15 mm visoko i 1-1.5 mm debelo, spojen je s bijelim pletivom hifa za crnkasti sklerocij (snijet), a veličina sklerocija ovisi o domaćinu kojeg parazitira.

Spore: Nitaste, glatke, prozirne, s mnogo pregrada kada sazriju, 4-6 x 2-3 µm; mješinice su valjkaste, 160 µm duge i 5 µm debele, te sadrže 8 paralelnih spora; otrusina je tamnosmeđa.

Meso: Gotovo nepostojeće, smećkasto; miris nije izražen, a okus je blag.

Stanište: Raste u ljeto na otpalim vlažnim sklerocijima koji su se formirali godinu dana prije i parazitirali klasje žitarica i različitih trava.

Doba rasta: 5, 6, 7

Status jestivosti: SMRTNO OTROVNA - Smrtno je otrovna vrsta, a trovanje uzrokuje poremećaje živčanog sustava i moždane aktivnosti te poremećaje cirkulacije udova. Nakon žetve žitarica ostaje pomiješana sa zrnima pa je potrebno čišćenje zrna.

Napomena: Opisana ražena glavica vrlo je otrovna, a njezini se spojevi rabe u porodiljstvu (ergotamin, ergometrin) kao vazokonstriktori. Iz sklerocija je izolirana i LSD droga (dietylamid lizerginska kiselina) koja se danas proizvodi sintetski. Poznato je da ta droga ima snažna halucinogena svojstva, a upotrebljava se u medicini (psihijatriji), uz najstrožu kontrolu liječnika. Spomenimo da je zloglasni Cesare Borgia (1475.-1505.), inače sin pape Aleksandra VI, upotrebljavao raženu glavicu kao prah (Pulvis ad mortem) za ubijanje političkih protivnika. Otrovanim su ljudima otpadali prsti, ruke i noge i umirali su u teškim mukama.

Referentni izvori:

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1905. Ražena glavica (Claviceps purpurea (Fr.) Tulasne)
  2. Claviceps purpurea (Fr.) Tul. 2023. https://www.gbif.org/species/9378152

IDI NA VRH