SIVKASTA ŠLJIVOVAČA
Entoloma clypeatum (L.) P.Kumm.
Taksonomija (GBIF ID 3345846): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Entolomataceae / Rod: Entoloma
Etimologija: clypeus (lat.) = štit. Po uzdignutom obliku klobuka.
Engleski naziv: Shield Pinkgill
Klobuk: 2-9 (12) cm širok, dosta mesnat, u mladosti zvonolik pa otvoren i jako tupo ispupčen, gladak; smećkast, sivkasto-smeđ, oker-smeđ, maslinasto-smeđ ili tamnosmeđ, slabo vodenast, rub je po suhom vremenu često ispucan, u starosti ili po suhom vremenu se na tjemenu uzdižu uraštene čehe.
Stručak: 2-12 (15) cm visok i 5-8 (12) mm debeo, valjkast, najprije je pun pa šupalj, okrugao je ili ponekad spljošten, ponekad je ispucan po dužini, malo zakrivljen, sužava se prema bazi; bjelkast je ili malo crvenkast od poispadalih sazrelih spora, sitno vlaknast.
Listići: Prvo su bijeli, bjelkasti ili sivkasti, kasnije ružičasti do ružičasto-smeđi, rijetki, široki, oštrica je nepravilno nazubljena, izmiješani su s lamelulama, često su nepravilno smješteni u odnosu na stručak, čas su prirasli, a čas se lagano spuštaju po stručku.
Spore: Duguljaste, višekutne, heksagonalne, 7.7-10.1 x 6.6-8.8 µm; otrusina je ružičasta.
Meso: Bjelkasto, sivkasto do smećkasto, na oštećenim mjestima okerasto, tanko, čvrsto, malo je vlaknasto; miris i okus na svježe brašno ili na krastavce.
Stanište: Raste u proljeće i rano ljeto, pojedinačno ili busenasto, po parkovima, livadama, rubovima šuma, travnatim površinama, voćnjacima i ružičnjacima, ali najviše voli šljivike, te živice gloga, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem.
Doba rasta: 3, 4, 5, 6
Status jestivosti: UVJETNO JESTIVA - Jestiva je vrsta osrednje kvalitete. Sirova je vrlo otrovna pa je treba kuhati najmanje 5-10 minuta dok se toksične tvari ne neutraliziraju. Gljive iz ovog roda su rijetko jestive pa stoga vrijedi pravilo da samo dobri poznavatelji ovog roda trebaju koristiti jestive gljive iz ovog roda.
Napomena: Slična je olovastoj rudoliski (Entoloma sinuatum) koja raste u bjelogoričnim šumama potkraj ljeta i u jesen i skoro uvijek ima nakaradno zadebljan stručak. Slična je i jestiva bijela šljivovača (Entoloma sepium) koja je skoro bijele boje. Brašnasta rudoliska ima ucrtkan rub klobuka i mazav klobuk. U jesen rastu forme šljivovače, a to su Entoloma prunuloides i olovnobijela rudoliska (Entoloma lividoalbum).
Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 428. Sivkasta šljivovača (Entoloma clypeatum (L. ex Fr.) Kummer)