Ukupno vrsta gljiva: 1920
Tricholoma fracticum

tricholoma-fracticum tricholoma-fracticum tricholoma-fracticum

Nejestiva gljiva     Na listi za determinatore

BATSCHIJEVA VITEZOVKA

Tricholoma fracticum (Britzelm.) Kreisel

Taksonomija (GBIF ID 5241769): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Agaricales / Porodica: Tricholomataceae / Rod: Tricholoma

Etimologija: frango (lat.) = lomiti, razbijati. Po raspucanosti klobuka.

Klobuk: 4-12 (16) cm širok, prvo je konveksan, kasnije je otvoren, mazav; svijetlosmeđ, smeđ, crvenkasto-smeđ do tamnosmeđ, na sredini je tamniji, površina je s uraštenim vlakancima, rub je dugo vremena podvijen i često valovit.

Stručak: 5-8 cm visok i 1-2 cm debeo, valjkast, širi se prema bazi, pun; neposredno ispod klobuka je bjelkast, ispod prstenaste zone je smećkast, crvenkasto-smeđ do tamnosmeđ poput klobuka, vlaknast i lagano sitno čehast, prstenasta zona je često izražena u vidu tanke smeđe linije.

Listići: Gusti, izrezani su uz stručak, prirasli, izgledaju gotovo slobodno; najprije su bijeli, a u starosti su lagano crvenkasto-smeđe pjegavi.

Spore: Kuglaste do eliptične, glatke, prozirne, nisu amiloidne, 4-6 x 3.4-4 µm; otrusina je bijela.

Meso: Čvrsto, debelo, bijelo, u starosti je sa crvenkasto-smeđim mrljama; miriše na brašno ili krastavac, slično kao bijela đurđevača (Calocybe gambosa) (neki autori navode da miriše na stjenice), a okus je gorkast.

Stanište: Raste u ljeto i jesen u crnogoričnim šumama u simbiozi s raznim crnogoričnim drvećem, najčešće borom, na vapnenačkom tlu. Primjerke na slikama snimio je Danijel Mulc, a primjerci pod snijegom krajem listopada, na lokalitetu Brod Moravice u Gorskom kotaru.

Doba rasta: 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Nejestiva je vrsta zbog gorkog okusa mesa. Također, dio autora smatra da je jestiva gljiva, a drugi da je malo otrovna. Savjetuje se da se ne konzumira jer ima boljih vrsta gljiva za tu svrhu.

Napomena: Slična je promjenjiva vitezovka (Tricholoma ustale) koja je u starosti potpuno crna i raste po bjelogoričnim šumama. Slična vitezovka (Tricholoma ustaloides) raste po bjelogoričnim šumama i ima dugo podvrnut rub klobuka. Nisu jestive. Kada je nešto svjetlija teško se razlikuje od bijelosmeđe vitezovke (Tricholoma albobrunneum) koja je svjetlije boje, riđa vitezovka (Tricholoma fulvum) je crnkasta na sredini, Tubaria praestans ima obojen čitav stručak, kapljasta vitezovka (Tricholoma pessundatum) jako miriše po varikini, ariševa vitezovka (Tricholoma psammopus) je svjetlija i čitav stručak joj je pustenast, boje klobuka, te topolova vitezovka (Tricholoma populinum) koja raste ispod topola.

Referentni izvori: Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 629. Batschijeva vitezovka (Tricholoma batschii Gulden), Sinonim: Tricholoma subannulatum (Batsch.) Bres.

IDI NA VRH