ROMELLIJEVA KRASNICA
Russula romellii Maire
Taksonomija (GBIF ID 2551577): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Russulales / Porodica: Russulaceae / Rod: Russula
Etimologija: Po odgovarajućem imenu. U čast švedskog mikologa Larsa Rommela (1854.-1927.), nekadašnjeg suradnika urednika časopisa Mycologia.
Klobuk: 3-10 (15) cm širok, prvo je konveksan, kasnije je raširen i ulegnut na sredini, pravilan, kožica se lako guli skoro do trećine promjera, po vlažnom je vremenu mazav, sjajan, gladak; smeđ, vinskicrven, mesnatoružičast, crveno-smeđ ili crveno-ljubičast, na sredini je često oker, zelenkast ili maslinast, mjestimično je sa smeđim mrljama, rub je dugo vremena podvijen, gladak, u starosti je narebran.
Stručak: 4-10 (11) cm visok i 1-3 (4) cm debeo, valjkast, zadebljava se od sredine prema bazi, najprije je pun, kasnije je spužvasto šupljikav; bijel, nikada nije crvenkast ili žut, kasnije je često smećkast na bazi.
Listići: Gusti, do stručka i uz rub klobuka su račvasti, vrlo su široki (10 mm), prirasli su ili se vrlo kratko spuštaju po stručku, vrlo su lomljivi, gotovo su bez lamelula; najprije su krem ili oker, kasnije su žuti ili skoro narančasti, oštrica je često crvenkasta.
Spore: Eliptične, sa šiljatim bradavicama visokim oko 0.6-0.7 µm, mrežasto povezanim s grebenima, nisu amiloidne, 6.7-10 x 5.7-7.2 µm; otrusina je žuta.
Meso: Prilično je debelo, čvrsto, lomljivo, bijelo, ispod kožice klobuka je malo limunastožuto do zelenkasto; miris nije izražen ili je slab na voće, a okus je blag, na lješnjake.
Kemijske reakcije: Meso u dodiru sa željeznim sulfatom postane blijedo-narančasto, a s fenolom čokoladnosmeđe.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, obično bukvom, grabom ili hrastom, gotovo redovito zajedno s maslinastom krasnicom (Russula olivacea).
Doba rasta: 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta dobre kvalitete.
Napomena: Moguća je zamjena s maslinastom krasnicom i jestivom krasnicom (Russula vesca), koje nemaju tako lomljive i žute listiće kao Romellijeva krasnica, kojoj je sredina klobuka obično svjetlija od ruba.
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 880. Romellijeva krasnica (Russula romellii R.Mre.)