TAMNOPURPURNI VRGANJ
Imperator rhodopurpureus (Smotl.) Assyov, Bellanger, Bertéa, Courtec., Koller, Loizides, G.Marques, J.A.Muñoz, Oppicelli, D.Puddu, F.Rich. & P.-A.Moreau
Taksonomija (GBIF ID 8352057): Carstvo: Fungi / Koljeno: Basidiomycota / Razred: Agaricomycetes / Red: Boletales / Porodica: Boletaceae / Rod: Imperator
Etimologija: rhodon (gr.) = ružičasto + purpureus (lat.) = purpurne boje, purpuran. Po purpurnocrvenoj boji.
Engleski naziv: Oldrose Bolete
Klobuk: 6-20 (25) cm širok, konveksno-okruglast, nije sjajan, površina je skoro glatka; tamnoružičast, ružičasto-crven, ljubičasto-crven ili smeđ, osnova je žućkasta ili ružičasta, površina je ujednačene boje ili je ponekad prošarana s plavim mrljama, baršunasto-dlakava, zrnasto-čehasta.
Stručak: 5-15 (18) cm visok, postepeno je trbušast, okruglasto se zadebljava prema bazi gdje je skoro šiljast, sužen je na vrhu gdje je nekad dijelom i valjkast; žućkast, sa sitnom je crvenkastom mrežicom po površini koja je sve gušća prema bazi, mrežica ide gotovo do samog dna baze, na pritisak brzo poplavi.
Rupice/cjevčice: Vrlo su guste, okrugle, krvavocrvene, na dodir postanu plavo-crnkaste; cjevčice su kratke, slobodne, žućkaste, na pritisak brzo poplave.
Spore: Eliptične do vretenaste, 10-15 x 5-6 µm; otrusina je ružičasto-smeđa.
Meso: Spužvasto, čvrsto, u svim dijelovima je žuto, na oštećenim ili od crva nagriženim mjestima je vinskicrveno, na prerezu jako poplavi, a nakon toga pozeleni tako da nigdje nije žute boje, u bazi stručka pocrveni; miris je u mladosti ugodno kiselkast, kasnije je neugodan i smrdljiv, a okus je blag, sirovo je otrovno.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, a nikada po crnogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, na vapnenastom tlu.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10
Status jestivosti: OTROVNA - Smatra se otrovnom vrstom. Dosta autora navodi da je nejestiva vrsta, a sirova je sigurno vrlo otrovna. Neki je autori navode kao jestivu ako se temeljito termički obradi, međutim navode se i slučajevi u kojima je i termički obrađena uzrokovala gastrointestinalne smetnje kod posebno osjetljivih osoba pa se ne preporučuje njezina konzumacija, jer se smatra velikim toksikološkim rizikom.
Napomena: Opisana se vrsta jasno razlikuje od skerletnog vrganja (Suillellus rubrosanguineus) koji je crveno-ružičastog, a ne tamnog purpurnocrvenog tona. Postoji sumnja da se radi o sinonimu purpurnog vrganja (Boletus purpureus) koji je veoma sličan po boji i gustoj mrežici, međutim na dodir ili na prerezu teži da izraženije potamni. Purpurnožuti vrganj (Rubroboletus rhodoxanthus), lažna ludara (Rubroboletus legaliae) ili vučji vrganj (Rubroboletus lupinus), te teški vrganj (Imperator torosus) su različite forme jedne iste vrste i teško se međusobno razlikuju.
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1100. Tamnopurpurni vrganj (Boletus rhodopurpureus Smotlacha), Sinonim: Boletus purpureus var. rubrosanguineus Watly