PLEMENITI SLUZAVAC
Aureoboletus gentilis (Quél.) Pouzar
= Aureoboletus cramesinus Secr.
= Aureoboletus cramesinus Secr. ex Watling
= Boletus auriporus Kall.
= Boletus cramesinus Secr.
= Boletus elasticus Smotl.
= Boletus gentilis (Quel.) Big. & Guill.
= Boletus gentilis (Quél.) Sacc.
= Boletus granulatus var. tenuipes Cooke
= Boletus sanguineus subsp. gentilis (Quél.) Sacc.
= Boletus sanguineus var. gentilis Quél.
= Boletus tenuipes (Cooke) Massee
= Ixocomus gentilis (Quél.) Quél.
= Ixocomus sanguineus var. gentilis (Quél.)
= Pulveroboletus cramesinus (Secr. ex Watling) M.M.Moser ex Singer
= Pulveroboletus cramesinus (Secr.) M.M.Moser
= Pulveroboletus cramesinus Anon.
= Pulveroboletus gentilis (Quél.) Singer
= Viscipellis gentilis (Quél.) Quél.
= Viscipellis sanguinea var. gentilis (Quél.) Quél.
= Viscipellis sanguineus var. gentilis (Quél.) Quél.
= Xerocomus cramesinus Secr.
= Xerocomus cramesinus Secr. ex E.-J.Gilbert, 1931
= Xerocomus gentilis (Quél.) Singer
Taksonomija (GBIF ID 2524374):
Carstvo: Fungi /
Koljeno: Basidiomycota /
Razred: Agaricomycetes /
Red: Boletales /
Porodica: Boletaceae /
Rod: Aureoboletus
Engleski naziv: Gilded Bolete
Klobuk: 3-8 (9) cm širok, prvo je okruglast pa raširen; krem-ružičast, žućkasto-ružičast do ružičasto-smeđ, ponekad crvenkasto smeđ, radijalno vlaknast, gladak, po vlažnom vremenu je mazav i sluzav, a po suhom suh i sjajan, kožica se djelomično guli.
Stručak: 5-7 cm visok i 0.5-1.5 cm debeo, valjkast, ljepljiv, sluzav, pustenast, žut do oker-smeđ, sa smeđim mrljama.
Rupice/cjevčice: Velike, nepravilne, u mladosti s kapljicama, svijetložućkaste pa sjajne zlatnožute ili limunastožute boje, poslije žuto-smeđe; cjevčice su prirasle ili se lagano spuštaju po stručku, žute su boje rupica.
Spore: Eliptične do vretenaste, glatke, 15-17 x 4.1-7.1 µm; otrusina je žuto-maslinasta.
Meso: Bijelo i blago ružičasto-ljubičasto, više je ružičasto ispod kožice klobuka, na prerezu ne mijenja boju; miriše na voće, a okus je blago kiselkast.
Stanište: Raste u ljeto i jesen u bjelogoričnim šumama, u simbiozi s raznim bjelogoričnim drvećem, obično bukvom, hrastom i kestenom, voli toplija staništa.
Doba rasta: 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je gljiva osrednje kvalitete. Inače sluzavci mogu uzrokovati nelagodu. Sirov može uzrokovati alergijske reakcije jer sadrži kserokomičnu kiselinu pa se preporuča minimalno vrijeme kuhanja od 15-20 minuta. Oni koji osjete bilo kakve simptome trebali bi izbjegavati sve sluzavce.
Napomena: Karakteristična je vrsta vrganja po ružičastoj boji klobuka i zlatnožutim rupicama, a dosta je sličan je krvavi baršunovac (Hortiboletus rubellus), koji je crvene boje i kojemu je meso žuto, a na prerezu lagano poplavi, osobito u gornjem dijelu stručka i uz cjevčice.
Najvažnije za determinaciju: 1. klobuk je ružičast; 2. stručak je žut sa smeđim mrljama; 3. rupice su zlatnožute, a cjevčice su prirasle; 4. meso je na prerezu nepromjenjive bijele boje, ispod kožice klobuka je malo ružičasto; 5. meso miriše na voće; 6. raste u bjelogoričnim šumama
Znanstveni naziv uzorka: Aureoboletus gentilis
Lokacija uzorka: Denmark
Sekvencionirano područje: ITS1, 5.8S, ITS2
Sekvenca (1406 bp): GTAGGTGAACCTGCGGAAGGATCATTATCGAAATAAATTCAAGGAGGGGAAGATGGGAATAGTCTACGACTGTCGCTGGCTCTTTTGCATGTGCACGTCTTTGCTATCTCTGTCAACCTTTCTGAAAATACACACACCTGTGCACCTATTGTAGGTCCTCACAAGAGGATCTATGTTTTTATATCACATCACTATTTGTATGTCTATAGAATGTTATCAAAGACTTTCGATCAGGCCTTGTGGGCTTGGTTGGCTAGTCAATGATAAAAAAATCATATACAACTTTCAGCAACGGATCTCTTGGCTCTCGCATCGATGAAGAACGCAGCGAATTGCGATAAGTAATGTGAATTGCAGATTTCCAGTGAATCATCGAATCTTTGAACGCACCTTGCGCTCCTTGGTATTCCGAGGAGCATGCCTGTTTGAGTGTCATTTAATTCTCAACCATGTCTTGATTTGATAATGGCTTGGAGTTGGGGGCTTGCTGGCGTTGTCAGCTCTCCTGAAATGCATTAGCAATCATGCTAGTCTATTGGCGTGCACGGCCTTTCGACGTGATAATGATCGTCGTGGGCTGGAGTGTCTTTAACTAGATTGCTTCTAATCTAATCTAATTGCTTTAGTTATTAGCTGGTCGCAAGACCTGGCGAACACAAATCAATTCAATCCATTGACACTTGACCTCAAATCAGGTAGGACTACCCGCTGAACTTAAGCATATCAATAAGCGGAGGAAAAGAAACTAACAAGGATTCCCCTAGTAACTGCGAGTGAACCGGGAAAAGCTCAAATTTTGAATCTGGTAGTCTTTTGGCTGCCCGAGTTGTAATCTAGAGAAGCGTTTTCCGCGCTGGACCGTGTACAAGTCTCCTGGAAGGGAGCGTCATAGAGGGTGAGAATCCCGTCTTTGACACGGACTACCAGTGCTATGTGATGCGCTCTCGACGAGTCGAGTTGTTTGGGAATGCAGCTCAAAATGGGTGGTAAATTCCATCTAAAGCTAAATACAGGCGAGAGACCGATAGCGAACAAGTACCGTGAGGGAAAGATGAAAAGAACTTTGGAAAGAGAGTTAAACAGTACGTGAAATTGCTGAAAGGGAAACGCTTGATGTCAGTCGCGTTGGCCAGGGATCAACCTTGTGGATTTTCACTGGGTGCATTTCCTGGTCGATGGGTCAGCATCAGTTTCTGTCGCCGTACAATGGCAAAGGGAATGTGGCACTCTTTCGGGAGTGTGTTATAGCCTTTTGTCATATGCGGTGGTTGGGACTGAGGAACTCGGCACAACTTTTGTCTGTGTCTAGGATGCTGGCATAATGGCCTTAAGCGACCCGTCTTGAAACACGGACCAAGGAGTCTAACATGCCTGCGAGTGTTTGGGTGGCAAACCCGGGCGCGTAA
Izvor: UNITE (CC BY 4.0)
Referentni izvori: Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 1165. Plemeniti sluzavac (Pulveroboletus gentilis (Quél.) Sing.), Sinonimi: Pulveroboletus cramesinus (Secr.) Mos., Aureoboletus gentilis (Quél.) Pouzar