JUŽNJAČKA JABLANOVAČA
Cyclocybe aegerita (V.Brig.) Vizzini
Sinonimi:
Etimologija: aigeras (gr.) = topola. Po staništu na kojem raste.
Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tubariaceae / Cyclocybe
Klobuk: 3-8 (10) cm širok, dosta mesnat i različite čvrstoće, prvo je poluokruglast pa zvonolik, te raširen i ulegnut, često vijugavog ruba; tamnosmeđ, rub je obično nešto svjetliji.
Stručak: 3-15 cm visok i 0.3-1.5 cm debeo, često je nepravilno zakrivljen, prema dnu je tanji, pun; bijel je ili malo smećkast, vlaknato crtast; ispod klobuka je sa slabašnim, ali trajnim vjenčićem.
Listići: Vrlo su gusti i izmiješani s mnogobrojnim lamelulama, prirasli su ili se lagano spuštaju po stručku sa zupcem; bjelkasti su do žućkasto-sivi, a na kraju su smeđo-okerasti ili smeđe boje duhana.
Spore: Eliptične, 8-11 x 4,4-5.7 µm; otrusina je smeđa do oker-smeđa.
Meso: U klobuku je bijelo i nepromjenljivo, a u stručku je lagano smećkasto; miriše dosta jako na brašno, a okus je slatkast.
Stanište: Raste već od ranog proljeća do jeseni, busenasto, kao saprofit krupnijih drvnih ostataka (panjevi, trupci) jablana ili topole, te kao parazit na korijenju ili izravno na stablu, pronađe se i na panjevima drugog bjelogoričnog drveća.
Doba rasta: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Status jestivosti: JESTIVA - Oduvijek je poznata kao jestiva vrsta izvrsne vrijednosti. Može se vrlo jednostavno uzgajati u vrtu na panjevima ili trupcima topole, vrbe ili drugog drveća.
Napomena: Na jablanu raste i nevaljala razorna čehavka (Pholiota populnea), ali ona nema trajan vjenčić, prilično je čehava i najčešće raste pojedinačno ili po nekoliko plodnih tijela zajedno visoko na raspadajućem dijelu stabla jablana.
DNA sekvenca:
Referentni izvori:
- Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 228. Južnjačka jablanovača (Agrocybe aegerita (Brig.) Singer), Sinonimi: Pholiota aegerita Brig., Pholiota cylindracea DC ex Fr.
-
Cyclocybe aegerita (V.Brig.) Vizzini. 2023. https://www.gbif.org/species/7941167