Geoglossum umbratile - created in Finland by Tapio Kekki |
|
TAMNI JEZIČNJAK
Geoglossum umbratile Sacc.
Taksonomija: Fungi / Ascomycota / Geoglossomycetes / Geoglossales / Geoglossaceae / Geoglossum
Engleski naziv: Plain Earthtongue
Plodno tijelo: 0.5-1 (3) cm široko i 2-8 cm visoko, s vretenastim stručkolikim produžetkom, lopatasto stisnuto, često je u obliku žlice, po kišnom je vremenu ljepljivo ili želatinozno; crno, donji je dio ponekad smeđ, površina je prekrivena sa sitnim čehicama.
Spore: Valjkaste, izdužene, vrlo velike, 56-101 x 5-7 µm; otrusina je smeđa.
Meso: Crno, tvrdo; miris nije izražen, a okus je blag.
Stanište: Raste u u toplijim kontinentalnim krajevima od rujna do studenog, a na sredozemnom području od studenog do siječnja na suhim travnjacima kojima se neintenzivno gospodari, u travnatim grmljacima s bodljikavim štipavcem (Ulex europaeus) i u svjetlijim šumama s hrastovima, grabovima, bukvom i cedrovima; u hladnijim područjima raste od srpnja do rujna na prirodnim travnjacima, rudinama s mahunicom (Empetrum sp.) i uz potoke. U Hrvatskoj je pronađena samo na suhim travnjacima kojima se neintenzivno gospodari na tri lokaliteta: na području grada Zagerba, u okolici Vrbovskog i u Konavlima.
Doba rasta: 1, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Status jestivosti: NEJESTIVA - Nema vrijednosti.
Napomena: Zaštićena je vrsta i nalazi se na listi osjetljivih vrsta.
Referentni izvori:
-
Tkalčec, Zdenko, Mešić, Armin, Matočec, Neven, Kušan, Ivana. 2008. Crvena knjiga gljiva Hrvatske. Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode. Zagreb. – Tamni jezičnjak (Geoglossum umbratile Sacc.)
-
Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštćenim i strogo zaštićenim (Narodne novine, 07/2006). Ministarstvo kulture. – Tamni jezičnjak (Geoglossum umbratile)
-
Geoglossum umbratile Sacc. 2023. https://www.gbif.org/species/2586857