Ukupno vrsta gljiva: 1879
Atractosporocybe inornata

Atractosporocybe inornata - created on October 2019 in Giovo, Italy by Marco Floriani

Info
CC-BY-NC


Nejestiva gljiva

SIVOLISTIĆAVA GRLAŠICA

Atractosporocybe inornata (Sowerby) P.Alvarado, G.Moreno & Vizzini

Etimologija: inornatus (lat.) = neukrašen, jednostavan. Po izostanku dekoracije.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Agaricales / Tricholomataceae / Atractosporocybe

Engleski naziv: Plain Funnel

Klobuk: 2-7 (9) cm širok, mesnat, najprije konveksan, zatim raširen i ulegnut, kožica se lako guli, nije vodenast, suh; svilenast, prekriven je sitnim bjelkastim injem, smećkaste boje bijele kave, rub je tamniji, podvijen i narebran.

Stručak: 3-8 cm visok i 0.8-1.5 cm debeo, valjkast, nekad je ekscentrično postavljen u odnosu na klobuk, često je zakrivljen, dlakav, hrapav, prvo je pun pa šupalj, zadebljan je na bazi gdje je svilenasto obrastao ostacima debelih dugih hifa; sivkast do smećkast, na gornjem dijelu je bjelkast.

Listići: Sivkasti, a kasnije su sivo-smeđi; prirasli ili se malo spuštaju niz stručak, prilično su široki, lako se odvajaju od klobuka.

Spore: Vretenaste, glatke, prozirne, 7-10 x 2.5-4 µm; otrusina je bijela.

Meso: Bjelkasto, vodenasto, tanko; miris je u mladosti na voće ili na rotkvice, a u starosti jak i neugodan na užeglo brašno ili na mišju mokraću, okus je također neugodan na užeglo brašno.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru s gvajakolovom tinkturom polako postane zeleno-plavkasto, a kožica klobuka s kalijevom lužinom posmeđi.

Stanište: Raste u ljeto i jesen, skupno, kao saprofit tla u miješanim i crnogoričnim šumama, na vapnenastom tlu.

Doba rasta: 9, 10, 11

Status jestivosti: NEJESTIVA - Jestiva je vrsta, ali je smatramo nejestivom zbog vrlo neugodnog mirisa.

Napomena: Moguća je zamjena sa zadimljeno prosinačkom grlašicom (Clitocybe metachroa), kojoj listići i meso na dodir pocrnu, te s velikom martinčicom (Infundibulicybe geotropa) koja obično ima ulegnuto-ispupčen klobuk, najčešće raste uz rubove šuma, ima izvanredan miris i mnogo je veća rastom.

Najvažnije za determinaciju: 1. cijela je gljiva smećkaste do sivo-smećkaste boje; 2. listići su prirasli ili se vrlo kratko spuštaju se po stručku; 3. stručak je na bazi s ostacima debelih hifa; 4. miris i okus mesa su vrlo neugodni; 5. raste u miješanim i crnogoričnim šumama

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2005. Enciklopedija gljiva, 1. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 704. Sivolistićava grlašica (Clitocybe inornata (Sow. ex Fr.) Gill.), Sinonim: Paxillus inornatus (Sow. ex Fr.) Ricken

  2. Atractosporocybe inornata (Sowerby) P.Alvarado, G.Moreno & Vizzini. 2023. https://www.gbif.org/species/8094873

IDI NA VRH