Ukupno vrsta gljiva: 1879
Cantharellus cibarius

cantharellus-cibarius cantharellus-cibarius cantharellus-cibarius
cantharellus-cibarius cantharellus-cibarius

Jestiva gljiva     Ljekovite vrste     Na listi za determinatore

BJELKASTA LISIČICA

Cantharellus cibarius Fr.

Taksonomija: Fungi / Basidiomycota / Agaricomycetes / Cantharellales / Hydnaceae / Cantharellus

Engleski naziv: Chanterelle

Klobuk: 2-8 (10) cm širok, mesnat, izdašan, čvrst, suh, prvo je konveksan, kasnije se otvori i više ili manje ulegne na sredini, gladak, bez sjaja; promjenljive je boje, od svijetložute do tamnožute ili žuto-narančaste, rijetko je bijel, nekad je bjelkastog tona, rub je dugo vremena podvijen, u starosti se izravna, najčešće je valovito zakrivljen, vijugav i nepravilan.

Stručak: 3-8 cm visok i 0.7-2 cm debeo, gol, pun, čvrst, nepravilan, najčešće se sužava od vrha prema bazi; žut, nešto je svjetliji od klobuka.

Letvice: Račvaste, na osnovi su povezene žilicama, razmaknute, dugo se spuštaju po stručku, žute, nešto su svjetlije od klobuka.

Spore: Eliptične, glatke, 5.4-7.7 x 3.4-5.7 µm, Q=1-2.08, N=30, Me=6.65 x 4.12, Qav=1.63; otrusina je svijetložuta.

Meso: Bijelo je ili lagano žućkasto ispod površine, čvrsto; lagano miriše na breskve, osobito ako su gljive očišćene i izrezane, a okus je slatkast.

Kemijske reakcije: Meso u dodiru s fenolom postane ljubičasto-sivo, s gvajakovom tinkturom za nekoliko minuta poplavi, dok sa sumpornom kiselinom meso najprije postane plavo-sivo pa zatim smećkasto.

Stanište: Raste u proljeće, ljeto i jesen, skupno, u svim tipovima šuma u simbiozi s različitim vrstama drveća, kao i na raznim drugim staništima.

Doba rasta: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

Status jestivosti: JESTIVA - Jestiva je vrsta izvrsne kvalitete. Lisičica je nadaleko poznata i veoma cijenjena gljiva, ima dosta varijacija, a sve su podjednako kvalitetne jestive gljive.

Ljekovitost: Znanstvena su istraživanja pokazala da gljiva sadrži bioaktivne tvari koje djeluju antioksidativno i antikancerogeno (National Library of Medicine. 2024. Golden Chanterelle or a Gold Mine? Metabolites from Aqueous Extracts of Golden Chanterelle (Cantharellus cibarius) and Their Antioxidant and Cytotoxic Activities; Structural characterization, immune regulation and antioxidant activity of a new heteropolysaccharide from Cantharellus cibarius Fr.; Comparison of Different Extraction Solvents for Characterization of Antioxidant Potential and Polyphenolic Composition in Boletus edulis and Cantharellus cibarius Mushrooms from Romania).

Napomena: Slična ametistna lisičica (Cantharellus amethysteus) ima ružičasto zamrljan klobuk, sitna lisičica (Cantharellus friesii) je žive narančaste boje, mirisna puževica (Aphroditeola olida) je ružičasta i s upadljivim mirisom na kolače ili bombone. Sve su navedene vrste jestive. Paziti da se ne zamijeni s lažnom lisičicom (Hygrophoropsis aurantiaca) koja raste na panjevima, a ne na zemlji, klobuk joj je pahuljast i ima jako anastomozirajuće listiće.

Referentni izvori: 

  1. Božac, Romano. 2008. Enciklopedija gljiva, 2. svezak. Školska knjiga. Zagreb. – 985. Bjelkasta lisičica (Cantharellus cibarius Fries)
  2. Cantharellus cibarius Fr. 2023. https://www.gbif.org/species/5249504

IDI NA VRH